Chciałbym nadmienić parę słów na temat opon. Być może ciekawi Was, dlaczego chcę pisać o oponach, a wię cpostaram sięto wyjaśnić. Otóż bez ogumienia nasze życie wyglądałoby zupełnie inaczej, niż to ma miejsce teraz.

      Jak wyglądałby Świat bez opon? Wyobraźmy sobie to po krótce! Co przychodzi Ci pierwsze na myśl, gdy ktoś powie: masz kapcia? ...o nie znów złapałem gumę! Może się złościsz, że o opony, trzeba tak dbać. Że trzeba tak uważać gdzie się jeździ, i że trzeba tak na nie uważać. Jednak pomyśl co by bez nich się działo? Wyobrażasz sobie hałas toważyszący podróżowaniu samochodem z prędkością 100 km/h? a szybciej? Zapewne słyszałeś już nieraz, bryczkę na drewnianych kołach, poruszającą się z prędkością 20km/h. A pomyśl jak wyglądałaby droga hamowania na metalowych kołach! Gdyby były drewniane, szybko by się zużyły. Napewno nie raz irytowały Cię dziury w drodze... wyobraź sobie, jak wyglądałyby drogi przy dzisiejszym natężeniu ruchu, gdyby opony zastąpić jakimś innym materiałem. Może kiedyś samochody będą się unosić parę centymetrów nad ziemią, ale do tego czasu jesteśmy zmuszeni do kożystania z opon. Nasze ogumienie tłumi większośc drgań i wibracji. To chroni nasze zawieszenie przed szybkim zużyciem i wyeksplatowaniem. poza tym opony zapewniają bardzo dobrą przyczepność do jezdni, niezależnie z jakiego materiału została ona zbudowana. odpowiedniej grubości guma dostosowuje się do powieżchni jezdni, ponieważ jest wypełniona powietrzem, lub też innym gazem, na którego objętość możemy wpływać w stosunkowo łatwy sposób. Dzięki temu opona w każdym momencie dotyka do powierzchni drogi jak największą możliwą powierzchnią. Dzieki temu możliwe jest przyspieszanie i hamowanie pojazdem i panowanie nad nim, tak jak byśmy sobie tego życzyli. Opony są wykożystywane nie tlko w samochodach. Bez nich lądowanie samolotem na zwykłym pasie startowym, byłoby conajmniej utrudnione. musielibyśmy się pożegnać też z wieloma sportami motoryzacyjnymi - od rajdów począwszy, przez wyścigi motocyklowe i pokazy, po sport zwany driftem, gdzie opony są zużywane w błyskawicznym tempie. Skoro opony są aż tak ważne w naszym życiu, zgodzisz się napewno ze mną drogi czytelniku, że ich właściwy dobór, jest niesamowicie istotny.

Zatem zanim kupisz nowe opony, dobrze się zastanów, zasięgnij rady u kogoś doświadczonego i dobrze zapoznaj się z szeroką gamą różnych opon, jakie oferują producenci. Pamiętaj, opony mogą Ci uratować życie.

Licencja: Creative Commons