Jeśli chcesz sprzedać bądź też zamienić dom czy mieszkanie, zadaniem rzeczoznawcy majątkowego będzie wycena nieruchomości. Poprzedza się ją badaniem rynku lokalnego na terenie miejscowości, w której znajduje się nieruchomość wyceniana.

Data dodania: 2010-01-14

Wyświetleń: 3887

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeśli chcesz sprzedać bądź też zamienić dom czy mieszkanie, zadaniem rzeczoznawcy majątkowego będzie wycena nieruchomości. Poprzedza się ją badaniem rynku lokalnego na terenie miejscowości, w której znajduje się nieruchomość wyceniana, porównując na przykład mieszkania w Rzeszowie.

Rzeczoznawca majątkowy na wstępie określa cel wyceny (np. sprzedaż nieruchomości), a następnie uwzględnia czynniki, które mają wpływ na wartość nieruchomości. Zaliczamy do nich między innymi:

* lokalizacja nieruchomości (miejscowość i dzielnica),
* rodzaj nieruchomości (np. lokal, mieszkanie albo dom),
* wyposażenie nieruchomości w infrastrukturę techniczną,
* funkcja nieruchomości (np. mieszkalna, usługowa, rekreacyjna lub komercyjna),
* stan zagospodarowania nieruchomości,
* inne informacje (np. rok budowy).

Na podstawie powyższych danych dokonuje się porównania nieruchomości, a następnie szacowana jest wartość nieruchomości.


Opinia rzeczoznawcy majątkowego jest sporządzana w formie operatu szacunkowego, który stanowi urzędowy dokument. W operacie znajdują się informacje na temat podstaw prawnych wyceny, uwarunkowań wykonanych działań, a także przedstawienia pełnych obliczeń i wyniku ostatecznego. Wymagania dotyczące sporządzania operatu szacunkowego znajdują się w standardach zawodowych rzeczoznawców majątkowych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena