Decyzje finansowe są ważne dla każdej firmy, ponieważ wiążą się zwykle z jej przyszłością, nie są bez znaczenoa dla płynności finansowej. Aby rozpocząć działalność lub powiększyć zakres dotychczasowej, firma musi pozyskać środki na inwestycje.

Data dodania: 2010-01-09

Wyświetleń: 2679

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Decyzje finansowe są ważne dla każdej firmy, ponieważ wiążą się zwykle z jej przyszłością, nie są bez znaczenoa dla płynności finansowej. Aby rozpocząć działalność lub powiększyć zakres dotychczasowej, firma musi pozyskać środki na inwestycje. Popyt na fundusze inwestycyjne w firmach czasem jest większy niż dostępne środki, z tego względu powstaje konieczność pozyskania kapitału ze źródeł zewnętrznych. Mamy tu do wyboru m.in. : kredyt i leasing . Sprawą zasadniczą przy podejmowaniu decyzji o wyborze formy finansowania staje się koszt pozyskania kapitału i utrzymanie płynności finansowej firmy.

Decyzje inwestycyjne pociągają za sobą przepływ gotówki w pewnych okresach czasu. Nie można rozpatrywać decyzji inwestycjnych tylko w perspektywie bieżącej, ale również w długoterminowej. Wydatkowanie gotówki ma wpływ na przyszłe przepływy pieniężne tylko jako amortyzacja. Natomiast płatności w postaci rat leasingowych, rozłożone w czasie, wpływają w istotny sposób na zwiększenie ilości dostępnych środków obrotowych poprzez obniżenie zobowiązan podatkowych.

Śmiało można powiedzieć, że leasing to nowoczesna forma finansowania inwestycji, nie wymaga ona angażowania dużych środków własnych. W czasie trwania umowy leasingowej jej przedmiot pozostaje własnością leasingodawcy, natomiast leasingobiorca płacąc raty leasingowe wykorzystuje go do swoich celów gospodarczych. Jest to forma wynajmu środków produkcji. Dodatkowo leasing operacyjny pozwala na zaliczenie raty w koszty uzyskania przychodu, co daje możliwość finansowania z zysku jeszcze przed opodatkowaniem.

Na czym polega zaleta transakcji w formie leasingu?

Dla firmy finansującej działalność w formie leasingu pieniądze, które byłyby potrzebne na zakup środka trwałego możemy wykorzystać na sfinansowanie inwestycji, które napotykają na barierę finansowania w formie leasingu lub kredytu. W sytuacji kiedy zakupilibyśmy wspomniany środek trwały za gotówkę możliwości inwetycyjne znacznie by spadły.

Finansowanie w formie leasingu jest dedykowane zarówno do dużych przedsiębiorstw i osoby prowadzące działalność gospodarczą. Leasing aktywów może także odciążyć właściciela firmy od konieczności negocjowania rabatów i upustów. Spółki leasingowe są bardzo dobrymi partnerami dla np.: dealerów samochodów. Często ich zakupy są prowadzone w dużej skali co pozwala uzyskiwać znaczne rabaty. Firmy leasingowe które specjalizują się w określonej branży, służą dodatkowo konkretną wiedzą na temat doboru właściwego środka trwałego dla potrzeb potencjalnego leasingobiorcy. Podstawą funkcjonowania firm z branży leasingu są przede wszystkim środki pozyskane w formie kredytu. Skala działalności firm leasingowych oraz ich rzetelność jako partnera banku decyduje, że ich "pieniądz" je tańszy. Dlatego nawet przy uwzględnieniu pośrednictwa finansowanie poprzez leasing potrafi być korzystniejsze od kredytu.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena