Na rynku mamy już wiele internetowych wydawnictw i coraz to więcej publikacji w wersji elektronicznej. Warto się zastanowić, czy są one warte swojej ceny (często niemałej) i jak z nich skorzystać taniej lub nawet ZA DARMO!

Data dodania: 2010-01-01

Wyświetleń: 3245

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

     Zastanówmy się najpierw, czy ebooki mogą w pełni zadowolić czytelnika? Otóż nie zapominajmy, że ebooki to książka w wersji elektronicznej! Zadawanie takiego pytania jest mówiąc szczerze głupie, bo brzmi dokładnie tak samo jak pytanie o to, czy ksiązki w księgarniach mogą zadowolić czytelnika... . Odpowiedzi są dwie: tak lub nie. W wersji elektronicznej możemy kupić wielkie dzieła Sienkiewicza, Mickiewicza, Umberto Eco i coraz to bardziej reklamowane książki z "wiedzą praktyczną".

     To własnie te publikacje są najczęściej tematem sporów i różnych dyskusji. Wiele osób twierdzi, że napisać takiego ebooka na temat: jak poderwać dziewczynę może każdy. Niestety tak nie jest. Nie każdy ma dar pisania! Ostatnio bardzo często sie słyszy, że ebooka może wydać każdy... powiem tyle: to jest śmieszne! Jeżeli ktoś z Państwa twierdzi tak jak większość ludzi to proponuję rozpocząć pisać. Przecież to niby takie łatwe... usiaść i napisać. Gwarantuję, że po kilku dniach pisania okaże sie, że napisałeś tylko kilka stron i zakończył Ci się wątek. Tym, którym się uda napisać np. 100 stron też nie powinni wybuchnąć zbyt wielkim entuzjazmem. Pamietajmy, że napisanie to pierwszy krok - a czy znajdzie się odbiorca? Czy znajdzie się wydawnictwo, które wyda tego ebooka? Nawet w przypadku publikacji elektronicznej wydawnictwo musi zaprojektować okładkę, zredagować i poprawić tekst, przeprowadzić promocję - a to wszystko są wydatki. Co prawda istnieją wydawnictwa internetowe, które mimalizują wszystkie wydatki i wydają wszystko ale, czy my kupujemy w tych wydawnictwach?

     Co roku tygodnik "Wprost" i portal money.pl publikują ranking sklepów on-line. W roku 2008 w kategorii "Książki"  piąte miejsce zajął sklep internetowy Złote Myśli, warto dodać, że owy sklep był najwyżej ocenionym wydawnictwem publikacji elektronicznych, gdyż poprzedzające cztery sklepy są niczym innym tylko wysyłkowymi księgarniami. Dlatego bez watpliwości Złote Myśli są w Polse najpopularniejszym wydawnictwem internetowym ebooków o  tematyce zwiazanej z wiedzą praktyczną.

     Zastanówmy się nad cenami publikacji w owym wydawnictwie. Nie da sie ukryć, że ceny są zróżnicowane od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za ebooka. O kilka złotych jest droższa ksiazka tradycyjna a koszty przesyłki pokrywa wydawnictwo.

     Czy owe książki warte są swojej ceny?

     Nie ukrywam, że w większości przypadków ceny są "rozsądne" np. ebook "Inwestowanie pieniedzy w praktyce" kosztuje 26,90 jednak otrzymamy w gratisie 2,60 na inne publikacje czyli koszt wyniesie nas 24,30zł i dodatkowo otrzymujemy jako drugi dodatek - innego interesujacego (zapewne) ebooka. Warto dodać, że mamy wiele darmowych ebooków, które mozemy otrzymać doslownie za "free"!

     Jeśli chodzi o fakt, ile skorzystamy po przeczytaniu takiej publikacji, to zależy już tylko od nas... Wiele osób łapie różne promocje i kupuje zestaw publikacji po niższej cenie. Owe publikacje często czytane są po łepkach i czytelnik zadowala sie samą zdobytą wiedzą. A chodzi zupełnie o coś innego. Chodzi o to aby ową wiedzę wykorzystać w sposób praktyczny! Dopiero wtedy inwestycja w ebooka może przynieść konkretne zyski!

     Dlatego polecam sukcesywne wdrażanie porad zawartych w różnych publikacjach bo dopiero wtedy zmieniamy swoje zycie. Samo wydanie 20zł (dwie paczki papierosów) i przeczytanie to za mało!

Licencja: Creative Commons
6 Ocena