Bardzo często możemy spotkać się z opinią, że materiały zamieszczone w Internecie są ogólnodostępne, a co za tym idzie możemy je bez ograniczeń wykorzystywać do własnych celów. Z pierwszą częścią, dotyczącą ogólnodostępności materiałów, można by się zgodzić ...

Data dodania: 2009-12-27

Wyświetleń: 2114

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

FELIETON

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Często zapomina się o prawie autorskim, które w Internecie jest nagminnie łamane. W trakcie tworzenia strony www często wykorzystywane są materiały, które nie zostały od podstaw wykonane przez nas. Powodów użycia tekstów bądź zdjęć znalezionych w Internecie może być wiele, nieraz z powodu oszczędność czasu lub po prostu z powodu braku możliwości osiągnięcia podobnego efektu.

Wykorzystując materiały dostępne w Internecie, należy pamiętać o tym, że do osoby która je opublikowała należą prawa autorskie i jesteśmy zobowiązani aby je uszanować. Na podobnej zasadzie chcielibyśmy, aby nasza praca była szanowana. Dlatego też ważne jest abyśmy wiedzieli w jaki sposób, zgodnie z prawem, korzystać z materiałów odnalezionych w Internecie.

Nie będziemy naruszać prawa autorskiego, jeżeli przy wykorzystywanych materiałach podamy autora oraz odnośnik do strony, z której te materiały pochodzą. Innym sposobem jest szukanie materiałów na stronach, które dopuszczają ich dalszą publikację, np. zdjęcia ''royality free''. Ważne jest jednak aby zawsze zapoznać się z licencją, która określa prawa jakie nam przysługują.

Pamiętajmy również o tym, że do każdego wykonanego przez nas utworu, każdego napisanego artykułu, każdego zrobionego zdjęcia, każdego nakręconego filmu, posiadamy pełne prawa autorskie. Szanując prawa autorskie innych osób, możemy w takim samym stopniu domagać się uszanowania naszych praw do wykonanych przez nas utworów.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena