Pamiętam, jak jeszcze 10 lat temu, żeby stworzyć własną stronę internetową na interesujący nas temat należało zasiąść przed edytorem html i po prostu znacznik po znaczniku, zdanie po zdaniu napisać cały kod strony samodzielnie. Było to bardzo żmudne zajęcie, zniechęcające początkujących adeptów tej sztuki po krótkim czasie. 

Data dodania: 2012-09-28

Wyświetleń: 1087

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na szczęście znalazły się grupy ludzi, które postanowiły ułatwić to zadanie i teraz profesjonalną stronę w kilka minut może założyć każdy, nawet bez wiedzy informatycznej — na szczęście teraz mamy CMS. 

Pamiętam strony będące litą treścią od góry do dołu beż żadnego menu, a jedynie z wklejonymi kwadratowymi, ruszającymi się gifami zachęcającymi do wysłania maila lub przejścia do następnej strony. Następnie większość stron zaczęło funkcjonować na zasadzie prostej tabelki, gdzie po lewej stronie było dostępne menu, a treść wyświetlała się po prawej stronie w większej części tabelki. I tak się to wszystko z czasem pokomplikowało, że w dzisiejszych czasach, żeby uformować jako tako wyglądająca stronę, zawierającą różne moduły i treść zmieniającą się dynamicznie, należy dysponować ogromną wiedzą z zakresu informatyki, programowania w kilku językach oraz posługiwania się bazami danych. Przeciętny przeszukiwacz internetu jest już tak przyzwyczajony do pewnych zachowań, do pewnych elementów strony, najczęściej nie mając pojęcia, jakie jest to u swej podostawy wszystko zagmatwane. Po prostu oczekuje, że gdy wchodzi na pierwszą z rzędu stronę — strona ta spełni jego standardy, do których jest przyzwyczajony. My z kolei, nie zapewniając czytelnikowi tych podstawowych standardów i możliwości, jesteśmy skazani na porażkę. Można by się w tym miejscu przestraszyć i po prostu sobie odpuścić tworzenie własnej strony internetowej na zasadzie "to przecież nie dla mnie", ewentualnie zlecając pracę agencjom, które za kilkaset lub kilka tysięcy złotych wygenerują nam satysfakcjonującą stronę. Tu mogę się zatrzymać, zanim zupełnie kogoś zniechęcę do spróbowania nawet. Na szczeście mamy teraz skrypty CMS!

Skrypty CMS

Wspomniane w tytule skrypty CMS to tak zwane systemy zarządzania treścią. Są to gotowe strony internetowe, które instaluje się na wykupionym serwerze, a następnie personalizuje w miarę swoich potrzeb i oczekiwań. Nawet najprostrza strona działającą na skrypcie CMS wygląda profesjonalnie i jest niezawodna. Najbardziej popularne skrypty to Joomla!, Drupal oraz WordPress. Każdy z tych skryptów jest przystosowany do uniwersalnych zastosowań, lub bardzo konkretnych — jak Dolphin do tworzenia stron społecznościowych. Personalizacja takiego skryptu w pierwszej kolejności wymaga zainstalowania podobającego się nam szablonu graficznego. Istnieje mnóstwo darmowych szablonów, które profesjonalni graficy przygotowują dla konkretnych skryptów CMS. Darmowe szablony CMS są tak powszechne, że nie musimy zawracać sobie głowy tworzeniem grafiki do swojej strony, ponieważ jest to żmudne (jesli nie mieliśmy do czynienia z grafiką komputerową wcześniej) i wymaga nauki obsługi rozbudowanych programów graficznych. Po instalacji odpowiadającego nam szablonu trona automatycznie działa! Możemy juz dodawać treść!

Wykorzystanie skryptów CMS w przypadku, kiedy nie jesteśmy profesjonalnymi webmasterami, a chcemy mieć własną stronę internetową, to najlepsze rozwiązanie. Firmy zarabiające na tworzeniu stron internetowych też zazwyczaj stosują po prostu skrypty CMS, ponieważ stroną może następnie zarądzać w prosty sposób sam zleceniodawca. Zachęcam do spróbowania!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena