Słowacja lub tez inaczej nazywana Republika Słowacka to państwa, które znajduje się w Europie Środkowej. Graniczy ono z pięcioma innymi państwami jakimi są Czechy, Ukraina, Węgry, Austria i oczywiście Polska.

Data dodania: 2009-12-16

Wyświetleń: 1358

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Warto zaznaczyć, że państwo to zostało utworzone w 1993 roku z rozpadu Czechosłowacji na dwa odrębne ośrodki aglomeracyjne jakimi są obecnie Czechy i Słowacja. Od tego właśnie momentu Słowacja zaczęła coraz bardziej rozwijać się nie tylko ekonomicznie ale również politycznie i gospodarczo.

Wszelkie wysiłki władz państwa jak również ludności doprowadziły w ostateczności do tego, że w roku 2004 Słowacja stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Natomiast w roku 2009 przystąpiła do strefy euro co oznacza, że wcześniej waluta jaka była korona słowacka została zamieniona na euro.

Ze względu na swoje położenie w Europie możemy zauważyć, że większość terenu tego państwa bo ponad sześćdziesiąt procent powierzchni stanowią tereny górzyste. Warto też zaznaczyć, że w związku z tym faktem na obszarach tego państwa znajduje się ogromna ilość bardzo wysokich wzniesień znanych na całym świecie, do których zalicza się między innymi Gerlach.

Takie ukształtowanie powierzchni niewątpliwie wpływa również na klimat jaki panuje na obszarze tego państwa jak również na strefy roślinności, które na większości terenów rozkładają się piętrowo. Przeważają tutaj również lasy iglaste i mieszane.

Słowacja nie posiada również dostępu do morza lecz nie stanowi to żadnego większego problemu ponieważ Słowacje posiada gęstą sieć rzeczną co jest bardzo dobrze wykorzystywane do celów gospodarczych jak również turystycznych. Jeżeli chodzi o sytuacje polityczną panującą w tym państwie to jest to republika demokratyczna na czele której stoi prezydent wybierany w powszechnych wyborach na okres pięciu lat podobnie jak w Polsce.

Podobne w rządach jest również to, że władza wykonawcza podzielona jest pomiędzy prezydenta i premiera, którzy dowodzą państwem porozumiewając się ze sobą i wspólnie podejmując ważne dla państwa decyzje.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena