W codziennym życiu często nie zastanawiamy się nad urządzeniami z których notorycznie korzystamy. Nie interesuje nas ani ich budowa ani funkcjonalność. Dlatego chciałabym opisać  urządzenie jakim jest domofon.

Data dodania: 2009-12-12

Wyświetleń: 1937

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Domofony na stałe zagościły w życiu człowieka jako urządzenie do identyfikacji. Najczęściej spotykany jest w blokach, mieszkaniach i innych budynkach w których mieszka bądź pracuje większa ilość ludzi.

Domofon jest małym elektronicznym urządzeniem pozwalającym na komunikację głosową i zdalne otwieranie drzwi. Ma panel wejściowy (umieszczany na zewnątrz budynku) oraz wyjściowy (w domu lub mieszkaniu).

Jeśli domofon połączony jest z kamerą nazywany jest videodomofonem. Kamera może być wbudowana w kasetę zewnętrzną domofonu bądź może być odrębnym urządzeniem podłączonym jedynie do domofonu. Videodomofon pozwala na identyfikację wizualną interesanta. Każdy rodzaj domofonu powiadamia mieszkańców o przybyciu gościa wykorzystując alarmy dźwiękowe.

Wyróżnia się domofony analogowe i cyfrowe. Przy czym te pierwsze są prostsze w budowie i obsłudze. Natomiast domofony cyfrowe o bardziej skomplikowanej budowie pozwalają na stworzenie elektronicznego spisu, wprowadzanie kodu otwierającego drzwi czy dostosowania liczby dzwonków do mieszkańców (korzystne w mieszkaniach typu studenckiego).

Najprostszy schemat budowy domofonu to wzmacniacz akustyczny oraz głośniki dołączone do bramy wejściowej i wyjściowej. Głośniki pełnią również funkcję mikrofonu. Domofon jak każde urządzenie elektroniczne musi być zasilane prądem. Zasilanie może być wewnętrzne (gdy tranzystor wbudowane jest w kasetę domofonu)  wtedy domofon podłączany jest bezpośrednio do gniazdka elektrycznego lub zewnętrzne (gdy tranzystor znajduje się na zewnątrz).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena