Czy można zostać domowym hydraulikiem , co możemy zrobic sami, a co należy zlecić fachowcowi. Przydatne informacje wprowadzające w temat samodzielnych napraw instalacji hydraulicznych, w naszych domach i mieszkaniach. Przedstawione okiem fachowca.

Data dodania: 2009-12-10

Wyświetleń: 2802

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bardzo duża grupa osób, panicznie boi się wykonywania domowych prac hydraulicznych. Naprawa spłuczki, przepchanie umywalki, czy wymiana baterii, dla wielu kojarzy się  z  czarną magią. Tłumaczymy się nieznajomością tematu, brakiem narzędzi, obawą by czegoś nie uszkodzić  i nie zalać sąsiadów.

A tak w rzeczywistości, nie są to z reguły prace, których nie można wykonać samodzielnie, z zastosowaniem prostych narzędzi. Owszem są brudne, czasem nie przyjemne, jednak to nie powinno Ciebie odstraszać. Satysfakcja z własnoręcznie wykonanej instalacji i zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy wynagrodzi Twój wysiłek.

Jedyne prace hydrauliczne których nie wolno nam samodzielnie wykonywać, są to prace związane z instalacją gazową. Chyba że Ty, albo monter wykonujący prace u Ciebie, posiada aktualne świadectwa kwalifikacyjne.

Najczęściej prace związane z instalacjami Gazu, muszą być zaakceptowane przez zakład gazowniczy.

Pozostałe prace hydrauliczne w Twoim mieszkaniu, możesz śmiało wykonać samodzielnie.

Wymiana lub instalacja nowych rur wodociągowych czy kanalizacyjnych, jest stosunkowo łatwa, choć należy stosować  się do zaleceń technologicznych, dla danego rodzaju instalacji. Inne też kryteria mają zastosowanie w instalacjach Centralnego ogrzewania.

Jeżeli masz swoje źródło ogrzewania i nie korzystasz z zewnętrznego, to też możesz pokusić się o samodzielną wymianę rur i grzejników. Bez wielkich problemów.

Tylko ważna uwaga: nie należy opróżniać instalacji C.O. bez wyraźnej potrzeby, powoduje to przyspieszoną korozję rur, zwłaszcza w przypadku rur czarnych, spawanych czy skręcanych.

W przypadku zasilania w ciepło z zewnętrznego źródła, rzecz sprowadza się do ustalenia z dysponentem, c.o i ciepłej wody, możliwości odcięcia zasilania i opróżnienia instalacji, na czas remontu czy przeróbek, np. wymiany grzejnika w łazience.

Z piecem C.o. radziłbym ostrożnie - można stracić gwarancję. Zwłaszcza jeżeli zakładasz nowoczesny kocioł, jedno czy dwu funkcyjny, na gaz lub olej. Większość producentów wymaga, aby pierwszego uruchomienia dokonywał autoryzowany monter lub serwisant.

Obecnie na rynku istnieje kilkanaście kompletnych systemów instalacyjnych, do wykonywania instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych czy centralnego ogrzewania. W skład tych systemów obok rur, wchodzą różnego rodzaju kształtki i łączniki. Są systemy które montuje się na zacisk, klejone, zgrzewane, skręcane, lutowane, wciskane, wybór jest spory, ja osobiście preferuję systemy z miedzi, po wykonaniu dwóch, trzech lutowań na próbę, praktycznie każdy, jest w stanie wykonać taką instalację.

Ale to są tylko moje doświadczenia i mój ulubiony materiał. Stosowane dawniej połączenia gwintowane z rur ocynkowanych, czy spawane, odchodzą już w zapomnienie. W instalacjach kanalizacyjnych nie ma wielu zmian, oprócz stosowania wzmocnionych rur kanalizacyjnych do robót ziemnych, praktycznie rury typu PipeLife, są trochę inne. Producent tego systemu, zapewnia że mają większą ognioodporność.

Jedynie w instalacjach kanalizacyjnych zalecam, stosowanie wszystkich materiałów tego samego producenta. Czasami zdarzają się trudności w zmontowaniu kształtki jednego producenta na rury innego.

Nie zalecam stosowania wodociągowych, rur plastikowych, przewidzianych do zamurowania w ścianach. Stosunkowo łatwo jest je uszkodzić, wiercąc otwory pod osprzęt w kuchni czy łazience. Ale i na to jest rada, zalecam zawsze wykonanie dokumentacji, najlepiej fotograficznej, rozmieszczenia wszelkich instalacji zamurowanych w ścianach.

Należy też pamiętać, żeby wszystkie rury ułożone w ścianie, okryć koniecznie otuliną z pianki. Zapobiega to roszeniu się rur, zwłaszcza w ścianach gipsowych i pojawianiu się w wyniku tego wykwitów, które są praktycznie nie do usunięcia i stwarzają złudzenie uszkodzenia rury w ścianie.

Tyle tytułem wstępu, następnym razem napiszę jakiego rodzaju rozwiązania, nadają się do samodzielnego zastosowania, bez potrzeby kupowania drogich narzędzi. Oraz o sposobach prawidłowego rozplanowania rur kanalizacyjnych i wodociągowych. Wbrew pozorom jest to istotne dla prawidłowego funkcjonowania instalacji.

Więcej przydatnych porad znajdziesz na ten temat w  http://coopernik.wordpress.com/  www.e-sklep-mariusz.nextore.pl

                                            Autor: Wajs Mariusz

                                                    ( Coopernik )

                                      http://coopernik.wordpress.com/

Licencja: Creative Commons
2 Ocena