Po pierwsze nie należy się kierować wyłącznie ceną kursu. Dodatkowym wydatkiem są podręczniki, egzaminy - czy są one wliczone w koszt kursu? Ile minut trwa godzina lekcyjna? W jednych szkołach jest to 45 min w innych może być dłużej lub krócej.
Kolejna istotna sprawa to kompetentni lektorzy. Native speakers to nie zawsze dobry wybór, jeśli nie posiadają wymaganych do nauczania kwalifikacji, lub jeśli zaczynasz się uczyć języka obcego. Dobrze, gdy lektor jest wymagający i stara się indywidualnie podchodzić do każdego ucznia.
Czy szkoła oferuje zajęcia dodatkowe? Czy oferuje inne atrakcje dla kursantów?
Czy szkoła daje możliwość korzystania z dodatkowych materiałów? Czy rozwija autonomię uczniów? Nie bez znaczenia jest też przyjazna atmosfera, która poprawia komfort nauki i motywuje do uczestniczenia w zajęciach.
Obietnice typu: „Mówisz po miesiącu" powinniśmy traktować krytycznie. W nauce cudów nie ma i liczy się głównie systematyczność. Zwróćmy uwagę także na to, czy
w szkole jest metodyk nadzorujący pracę lektorów, ponieważ ma to wpływ na poziom nauczania.
Następna ważna rzecz świadcząca o szkole, to jak oceniane są umiejętności językowe uczniów. Poczynając od przebiegu zapisów do szkoły, a kończąc na egzaminach wewnętrznych, które pozwalają ocenić postępy w nauce. Dobra szkoła językowa definiuje kolejne szczeble edukacji i daje możliwość kontynuowania nauki oraz systematycznie sprawdza obecność i postępy uczniów. Warto poszukać szkoły, która daje możliwość zobaczenia lekcji próbnych-pokazowych oraz specjalizuje się w nauczaniu konkretnej grupy np. angielski dla dzieci.