Rusztowania, które dziś zna polski budowlaniec mają mało wspólnego z tymi, które znane były 10-15 lat temu. W latach dziewięćdziesiątych dominowały głównie rusztowania o konstrukcji rurowo-złączkowej oraz tzw. rusztowania warszawskie.

Data dodania: 2009-11-26

Wyświetleń: 2660

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rusztowania, które dziś zna polski budowlaniec mają mało wspólnego z tymi, które znane były 10-15 lat temu. W latach dziewięćdziesiątych dominowały głównie rusztowania o konstrukcji rurowo-złączkowej oraz tzw. rusztowania warszawskie. Wraz z zwiększeniem importu z krajów zachodnich, na polskich budowlach zaczęły pojawiać się nowocześniejsze, bardziej funkcjonalne systemy rusztowań. Nowe konstrukcje budowlane, bardziej wyszukane wzornictwo zmusiło firmy do tworzenia rusztować nowszych generacji, jeszcze bardziej bezpieczniejszych dla użytkujących je ludzi.
Według danych z 2006 roku na polskim rynku budowlanym istnieje ponad ok. 5 mln m2 rusztowań, z tego 70 procent stanowią rusztowania o charakterze systemowym.
Wymagania dotyczące rusztowań dotyczą najczęściej kilku podstawowych zagadnień:
- funkcjonalności
- bezpieczeństwa
- uniwersalności.
Nie są one tworzone jedynie przez producentów oraz głównych użytkowników, ale również przez specjalistów, inspektorów nadzorujących, instytucje badawcze, które tworzą normy i certyfikaty świadczące o ich najwyższym poziomie i bezpieczeństwie.
Ważne jest, że o bezpieczeństwie rusztowań świadczą nie tylko profesjonalne firmy produkcyjne, ale w dużej mierze firmy, które montują taki sprzęt na polach budowy.
Bezpieczeństwo pracy można osiągnąć dzięki zespoleniu dwóch niezbędnych komponentów:
- producenta (tworzenie sprzętu najwyższej jakości, dzięki zastosowaniu najlepszych materiałów i przestrzeganiu norm i jakości produkcji).
- użytkownika (prawidłowy montaż i demontaż oraz przestrzeganie podstawowych przepisów BHP)
Użytkownik to nie tylko budowlaniec ale również monter rusztowań.

Zdecydowana większość rusztowań, wykorzystywana dziś na obszarach budowy posiada tzw. deklarację zgodności z polska normą, przechodzi liczne testy oraz kontrolę inspektoratów zajmujących się oceną jakości sprzętu budowlanego.
Dzięki temu, mimo większej ilości przeprowadzanych inwestycji, coraz bardziej skomplikowanym konstrukcjom budowlanym , odnotowujemy coraz mniej wypadków i nieprzyjemnych incydentów w tym obszarze.

Licencja: Creative Commons
6 Ocena