Użytkownicy Internetu zadają sobie pytanie czy tradycyjne księgarnie mają jeszcze racje bytu. Wiele wskazuje na to, że powoli będą odchodzić w niebyt, a przynajmniej drastycznie ograniczać swoją działalność. Przyczynia się do tego rosnące zagrożenie ze strony Internetu oraz wielka popularność elektronicznych nośników informacji.

Data dodania: 2009-11-25

Wyświetleń: 2068

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Firma o znaczącej nazwie On Demand Books wypuściła niedawno na rynek urządzenie, które może stać się przysłowiowym gwoździem do trumny stacjonarnych księgarzy.
Espresso Book Machine® jest kompleksową maszyną
do drukowania i bindowania książek na zamówienie z elektronicznych formatów w rekordowym tempie. Potrafi wydrukować i złożyć 300 stronicową książke w czasie poniżej 4 minut.
A należy liczyć się z tym, że tego typu gadżetów będzie pojawiać się więcej.

Oprócz internetowych sklepów z książkami triumfy święcą również wszelkiego rodzaju giełdy i aukcje książek on-line. W serwisach takich jak sprzedamksiazki.pl czy gieldaksiazek.pl można nawet za połowę ceny nabyć używane tytuły. Takie rozwiązania mogą być dużym wytchnieniem dla portfeli tych rodziców, którym początek roku szkolnego regularnie daje się we znaki. Tym bardziej, że asortyment takich serwisów stale rośnie, dochodząc - w przypadku strony sprzedampodreczniki.pl - nawet do 27 tysięcy tytułów.

Zagrożenie ze strony elektronicznych nośników informacji nie jest z kolei takie wielkie. Cała rzesza czytelników bardzo ceni sobie komfort czytania książki, gazety czy czasopisma w papierowej formie. Szczególnie osobom starszym i mającym małe obeznanie w świecie "nowych mediów" (cokolwiek by to pojęcie miało znaczyć) jeszcze przez długi czas nie zastąpiona będzie możliwość wzięcia publikacji do ręki. Dla nich i nie tylko dla nich z pewnością będą powstawać wciąż tradycyjne formy książek, które mają swoją magię.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena