To takie ludzkie
Spotkania ludzi są rzeczą zupełnie naturalną i wynikają z potrzeby akceptacji, zabawy, poznania, przyjaźni i wreszcie z potrzeby kochania i bycia kochanym.

Data dodania: 2009-11-24

Wyświetleń: 2406

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gdzie szukać?

Sebastian ma 27 lat, mówi o sobie „wulkan energii", uwielbia podróżować i aktywnie spędzać czas, jednak któregoś dnia samotne wyprawy w nieznane przestały go bawić i zapragnął, by u jego boku stanęła kobieta. Gdzie ją znaleźć, jeśli poszukiwania w najbliższym otoczeniu nie przynoszą rezultatu? Sebastian twierdzi, że na serwisie randkowym, przynajmniej on na serwisie randkowym www.Randkowa.pl znalazł swoje „szczęście" i towarzyszkę podróży. Podobnego zdania jest Ewelina - młoda kobieta, pasjonatka tańca i miłośniczka motorów, która za namową koleżanki odwiedziła internetowy serwis randkowy. Nigdy nie przypuszczałam, że kiedykolwiek będę umawiała się na randki online - zawsze kojarzyły mi się z osobami, które nie umieją zawierać znajomości i nie mają śmiałości w relacjach damsko-męskich. Teraz jednak wiem, że to stereotyp - Internet naprawdę łączy ludzi, co poczułam na własnej skórze - dodaje Ewelina, trzymając za rękę chłopaka.

To takie ludzkie

Spotkania ludzi są rzeczą zupełnie naturalną i wynikają z potrzeby akceptacji, zabawy, poznania, przyjaźni i wreszcie z potrzeby kochania i bycia kochanym. Tak było, jest i będzie - natura ludzka jest niezmienna - jedyne, co się zmienia, to sposób, w jaki ludzie się poznają, bo obok tradycyjnych i często przypadkowych spotkań w barze, w kinie, na dyskotece, czy na ulicy, dzięki sieci internetowej - różnorodnym programom, czatom i forum, mogą przypadkowo spotkać się w przestrzeni wirtualnej.
Niektórzy, zwłaszcza ci o tradycyjnych poglądach, nie potrafią wyobrazić sobie, jak to możliwe, że ludzie spotykają się online - bez kontaktu wzrokowego, bez pierwszego wrażenia, gestów, komunikacji niewerbalnej, modulacji głosu, czyli wszystkiego tego, co towarzyszy realnym spotkaniom twarzą w twarz, a randki internetowe nazywają nienaturalnymi i dziwnymi. Być może sami nigdy nie brali w takich udziału, bo z pewnością spotkania w sieci internetowej dziwnymi nie są, zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę wielką ciekawość człowieka, który zasiada po drugiej stronie kabla - jaka/i jest, co teraz sobie myśli, jak wygląda, podekscytowanie i cicha nadzieja, że to może ten lub ta na całe życie, niecierpliwe czekanie na kolejne zalogowanie, wreszcie bicie serca na myśl o spotkaniu w tzw. realu - wszystko zupełnie jak w standardowych randkach, a może nawet coś ponad to, ale jest coś jeszcze, co sprawia, że randki online cieszą się w dzisiejszych czasach tak dużą popularnością.

Dla odważnych i nieśmiałych

Ludzie są bardzo różni. Są wśród nich wielcy śmiałkowie, którzy z odwagą Don Kichota wychodzą wszystkim naprzeciw i nieśmiali, którzy nie potrafią na pierwszym spotkaniu opowiedzieć całej swojej historii życia - potrzebują czasu, oswojenia, ośmielenia, nawiązania pozytywnego kontaktu z drugą osobą i nabrania do niej zaufania. Internet i spotkania online są świetnym miejscem, by znaleźć na to czas, zarówno dla odważnych, jak i nieśmiałych - bez obaw, że ktoś wyśmieje, sztuczności pierwszych rozmów i niezręcznej ciszy milczenia. Można powiedzieć wszystko, jak w konfesjonale, bez obawy, że ktoś to wykorzysta, albo nie mówić nic, można kontynuować rozmowę, jeśli uzna się, że rozmówca nadaje na tych samych falach, ale można też wyciągnąć wtyczkę z gniazdka. A gdy już pierwszą wirtualną randkę będzie się miało za sobą, zawsze można przenieść znajomość do realiów - z gestami i w cztery oczy.
Randki internetowe dają także ludziom znacznie większą szansę na poznanie kogoś „w ich typie", o kim mogliby pomyśleć „to ten", „to ta", bez konieczności tracenia czasu na rozmowę z mało interesującą ich osobą. Wystarczy, że na przykład obejrzą zdjęcie lub zainteresują się słowami, które napisał o sobie człowiek po drugiej stronie monitora, a potem w rozmowie online zweryfikują poznane informacje. To spora zaleta dla ludzi, którzy mają zbyt mało czasu i nie mogą sobie pozwolić na częste wyjścia do baru i do miejsc, w których mogliby spotkać swoją drugą połówkę lub dla domatorów, dla których dyskoteki i bary nie stanowią żadnej atrakcji. Znacznie prościej i szybciej włączyć komputer i nawiązać rozmowę z nieznajomą/nieznajomym, nie ograniczając się przy tym do środowiska, w którym się funkcjonuje. Można wyjść poza szkołę, pracę i znajomych. Problem „gdzie ja niby mam kogoś poznać?" - z głowy.

Główna wygrana

Są też ludzie, którzy za wszelką cenę chcieliby być kochani za to, jacy są, a nie za to, jak wyglądają - spotkania online dają właśnie tak szansę, bo zanim dojdzie do realnego spotkania, ludzie odkrywają siebie przed nieznajomą/nieznajomym, zaczynają uwielbiać słowa, wiedząc, że gdzieś tkwi źródło tych słów. To dlatego coraz więcej osób zmęczonych szukaniem swojej połówki w realu decyduje się na internetowe znajomości, otwierając się na nowoczesność - prościej? Na pewno, ale też ciekawiej i bardziej skutecznie. Wystarczy poczytać opinie ludzi, którzy dzięki wirtualnym spotkaniom porzucili samotność, znaleźli szczęście i całkiem przypadkowo swoją bratnią duszą.
W końcu internetowe randki niosą ze sobą pewną tajemnicę, bo, jak pisał Janusz Wiśniewski w „Samotności w Sieci" - w Internecie najważniejsze są słowa i wyobraźnia, co dodaje randce online nieopisanego charakteru - gra domysłów, fantazji, tajemnicy i niedomówień, z której to gry każdy wychodzi wygrany, a jeśli jeszcze okaże się, że przypadkowe spotkanie w Internecie stało się najmniej przypadkowym w naszym życiu - wygrana bezcenna i warta online'owego i atrakcyjnego randkowania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena