Problem spamu jest bardzo popularnym tematem w internecie. Spam można znaleźć na forach internetowych, na portalach społecznościowych i oczywiście w naszych ukochanych skrzynkach pocztowych. Poniżej znajdziesz zbiór zasad, których przestrzeganie uchroni Cię przed otrzymaniem miana internetowego spamera.

Data dodania: 2011-01-14

Wyświetleń: 2447

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Fora internetowe

Fora to niezwykle specyficzne miejsca zrzeszające społeczność, zainteresowaną danym zagadnieniem. Aby nie stać się spamerem musisz pamiętać o jednej najważniejszej zasadzie – pisz zgodnie z regulaminem.

Praktycznie każde forum internetowe posiada swój własny regulamin i tylko przestrzeganie jego postanowień może zagwarantować Ci pozostanie w zgodzie z pozostałymi uczestnikami społeczności (a szczególnie z administratorami danego forum)

Mimo, że każde forum posiada (powinno) własny regulamin, to można wyznaczyć kilka cech wspólnych dla tego typu postanowień. Są to między innymi:

- Zanim założysz temat, sprawdź czy taka dyskusja już nie istnieje.
- Pisz zgodnie z regułami poprawnej polszczyzny, stosuj znaki interpunkcyjne i pamiętaj o ortografii.
- Nie pisz wyłącznie wielkimi literami – taki tekst uważany jest w internecie za krzyk.
- Nie obrażaj innych osób. Oczywiście konstruktywna krytyka jest wskazana. Stosuj argumenty zamiast wyzwisk.
- Zakładaj wartościowe dyskusje – zamieszczanie nachalnych reklam nie ma sensu. Są one nieskuteczne, a ponadto na większości for z miejsca kasowane.

Portale społecznościowe

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas jest częścią jakiejś społeczności internetowej. Najpopularniejsze „masowe” portale społecznościowe to facebook, nasza-klasa, blip, wykop. Jeśli nie chcesz zostać uznany za spamera społecznościowego również i tutaj musisz przede wszystkim stosować się do regulaminów użytkowania.

Oczywiście wykazywanie swojej kultury osobistej podczas udzielania się na portalach społecznościowych jest wielce wskazane. Niestety ogromna część treści takich portali to zwykłe reklamy dostarczane przez spamerów – nie postępuj, w taki sposób, a świat stanie się piękniejszy :)

Poczta e-mail

W tym punkcie można wyznaczyć dwa rodzaje spamu. Spam „przyjacielski” i spam „masowy”.

Jako spam „przyjacielski” uważam, wysyłanie do swoich znajomych, ciekawych rzeczy odnalezionych w sieci. Problem w tym, że większości ludzi nie interesuje to, co znalazłeś. Mogą mieć zupełnie inne zainteresowania, lub inny gust (np. muzyczny). Zanim zaczniesz rozsyłać swoje „znaleziska”, upewnij się, że trafią one do osób zainteresowanych tą tematyką.

Dużo więcej problemów jest ze spamem, który nazywam „masowym”. Zazwyczaj są to reklamy rozsyłane do wszystkich użytkowników danego portalu lub osób uczestniczących w danym forum. Niestety jedynym wyjściem, aby nie zostać „masowym” spamerem jest zaprzestanie rozsyłania reklam, co często spowodowałoby, że portal staje się nierentowny.

W sytuacjach, gdy jako właściciel portalu jesteś zmuszony do rozsyłania reklam, staraj się szanować swoich subskrybentów. Daj im możliwość rezygnacji z otrzymywania wysyłek reklamowych (lub zaznacz gdzie można usunąć konto, aby nie otrzymywać reklam), a każdą reklamę staraj się maksymalnie dopasować do grupy docelowej. Jeśli prowadzisz forum wędkarskie to nie rozsyłaj do użytkowników reklam damskiej bielizny.

Podsumowując

Drogi internauto. Nie rób z sieci śmietnika, traktuj innych z szacunkiem i pamiętaj, aby reklamować się z głową, a wszyscy będziemy dużo szczęśliwsi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena