Artykuł o wyjątkowych właściwościach srebra koloidalnego i możliwościach wykorzystania go w zwalczaniu wirusów. Można się dowiedzieć czym jest i jak działa ten wyjątkowy preparat.

Data dodania: 2009-11-23

Wyświetleń: 11136

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 5

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

5 Ocena

Licencja: Creative Commons

W mediach od wczesnej jesieni pojawia się wiele informacji o grypie i infekcjach grypopodobnych. Jedni polecają metody domowe, inni polegają na dostępnych lekach farmakologicznych. Mówi się też o profilaktycznych szczepieniach, ale coraz więcej specjalistów odradza pacjentom tę formę zapobiegania grypie. Warto wiedzieć, że już starożytni znali skuteczną metodę walki z uciążliwymi wirusami i bakteriami. Dziś nowoczesne laboratoria wykorzystały tę wiedzę i łącząc ją z nowoczesnymi nanotechnologiami stworzyły wyjątkowy preparat - srebro koloidalne.


Czym jest srebro koloidalne ?
Koloid to stan substancji: maleńkie cząsteczki jednej substancji są zawieszone (nie rozpuszczone!) w drugiej. Srebro koloidalne to koloid srebra i wody. Malutkie cząsteczki i jony czystego srebra zawieszone są w dejonizowanej (pozbawionej ładunków elektrycznych) wodzie. Cząsteczki srebra mają jednakowy ładunek elektryczny, co powoduje, powoduje ich wzajemne odpychanie się, ruch i ciągła aktywność (stan dynamicznej równowagi). Cząsteczki srebra koloidalnego można obserwować jedynie przez mikroskop elektronowy. Im mniejsza cząsteczka, tym wyższa jest skuteczność roztworu. Optymalna wielkość cząsteczek srebra to 1,5 do 5 nM przy stężeniu 10 mg srebra na litr wody (10 PPM). Dla porównania wirusy mają wielkość od 15 do 150 nM, a bakterie od 350 do 1 000 nM. Są więc dużo większe od cząsteczek srebra koloidalnego, które dzięki temu mogą swobodnie wnikać do ich wnętrza i niszczyć je od środka.

Warto zauważyć, że nasze ciało wypełniają naturalne koloidy - krew, limfa, płyny wewnątrzkomórkowe, srebro w postaci koloidalnej ma strukturę podobną do płynów ustrojowych, przez co jest przyjazne dla naszego organizmu i bioprzyswajalne. Co więcej, mikroskopijna wielkość cząsteczek srebra umożliwia im przenikanie z naczyń włosowatych do każdej żywej komórki.

Jak działa srebro koloidalne ?
Już od ponad 100 lat naukowcy badają różne zastosowania srebra koloidalnego. Potwierdzono, że zawarte w nim cząsteczki czystego srebra: działają bakteriobójczo, niszczą wirusy i radzą sobie z zakażeniami grzybiczymi, mają działanie przeciwzapalne i odkażające, łagodzą ból i swędzenie skóry, w czasie choroby pomagają tworzyć zastępczy system obronny, przyspieszają regenerację uszkodzonych komórek, aktywizują oczyszczanie organizmu z toksyn, nie uszkadzają „dobrych" bakterii jelitowych, nie akumulują się w organizmie, nie powodują podrażnienia błon śluzowych jamy ustnej, żołądka i jelit.

„INTELIGENTNY" dobór metod
Na podstawie badań naukowych wiadomo jak cząsteczki srebra niszczą chorobotwórcze drobnoustroje. Udowodniono, że srebro uszkadza mechanizmy „oddechowe" patogenów. Dzięki temu, jeśli mówimy o srebrze, nie musimy brać pod uwagę problemu mutacji i odporności zarazków.

EFEKT „SREBRNEGO POCISKU".
Prowadząc obserwacje naukowcy przeanalizowali sposób działania cząstek srebra. Ze względu na swój dodatni ładunek elektryczny cząsteczki srebra same „wyszukują" i przyciągają chorobotwórcze organizmy, które w większości obdarzone są ładunkiem ujemnym. Dlatego nie działa tu zasada przypadkowości, tylko celowości, co w konsekwencji znacznie przyspiesza kurację i powrót do zdrowia. W specjalistycznej literaturze efekt ten nazywany jest „efektem srebrnego pocisku" lub „pocisku samo naprowadzalnego".

BRAK EFEKTÓW UBOCZNYCH.
Ag 100 jest całkowicie bezpieczne dla organizmu; nie niszczy „dobrej" flory bakteryjnej, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu, nie podrażnia błon śluzowych i przewodu pokarmowego oraz nie zanieczyszcza wątroby. Cząsteczki srebra krążą w ciele przez około 4-5 dni, a następnie są wydalane przez nerki, układ limfatyczny i jelita.

WŁAŚCIWOŚCI SREBRA KOLOIDALNEGO
Potwierdzono, że srebro koloidalne wspomaga leczenie takich chorób, jak: infekcje wirusowe - przeziębienie, katar, kaszel, grypa, zapalenie oskrzeli, zapalenie gardła, migdałków, opryszczka; zakażenia bakteryjne - angina, biegunka, gruźlica, zapalenie żołądka i jelit, zakażenia gronkowcami i paciorkowcami, świąd odbytu, zakażenia skóry typu liszaje, czyraki; zakażenia grzybicze i infekcje wywołane drożdżami - grzybice skóry, paznokci, stóp, grzybica pochwy, kandydoza jelit, płuc, zakażenia węzłów chłonnych; przewlekłe stany zapalne - zatok, jamy ustnej; łuszczyca i łupież - srebro koloidalne odkaża skórę, łagodzi stany zapalne i swędzenie; trudno gojące się rany, poparzenia (w tym słoneczne) - łagodzi infekcje i wspomaga szybką regeneracje uszkodzonych komórek; trądzik - srebro koloidalne łagodzi zewnętrzne objawy oraz oczyszcza organizm od wewnątrz, wspomagając usuwanie przyczyn tej dolegliwości;

Srebro koloidalne wspiera i uaktywnia układ immunologiczny, dlatego jest polecane również profilaktycznie, ochronnie przed różnego rodzaju infekcjami. Co więcej, w wielu przypadkach powoduje przypływ sił witalnych dlatego wskazane jest dla osób cierpiących na chroniczne zmęczenie.

Srebro koloidalne jest znakomicie skutecznym środkiem odkażającym, przy czym jego stosowanie jest (w odróżnieniu od preparatów na bazie alkoholu czy wody utlenionej) łagodne i przyjemne - pozbawione bólu i uczucia pieczenia. Można nim przemywać skaleczenia, zadrapania, miejsca po ukąszeniach owadów oraz dezynfekować ręce, sprzęty kuchenne i sanitarne. Warto też dodać, że: Rosjanie i Amerykanie na swych promach kosmicznych stosują systemy oczyszczające wodę oparte właśnie na srebrze koloidalnym, niektórzy właściciele basenów oczyszczają wodę srebrem koloidalnym, gdyż w przeciwieństwie do chloru nie podrażnia ono oczu i skóry, japońskie przedsiębiorstwa używają srebra koloidalnego do usuwania szkodliwego tlenku cyjanku i azotu z powietrza, Agencja Ochrony Środowiska oraz rząd Szwajcarii zatwierdziły filtry do wody zawierające srebro koloidalne do użytku w domach i urzędach.

STOSOWANIE Ag100 SREBRA KOLOIDALNEGO
Ag100 Srebro Koloidalne zarejestrowane jest jako suplement diety czyli preparat do stosowania wewnętrznego. Jako jedyny w Europie preparat posiada odpowiednie dopuszczenia! Można je stosować również zewnętrznie na skórę oraz używać do płukania gardła, jamy ustnej i irygacji.

Zewnętrznie: Ag100 Srebro Koloidalne stosuje się przez nanoszenie preparatu bezpośrednio na skórę przy pomocy okładów (wyjałowiona gaza nasączona Srebrem Koloidalnym), rozpylacza (spray, atomizer) lub po prostu polewając zmienione miejsce na skórze kilka razy dziennie.

UWAGA! Nie wystawiać miejsc przemywanych Srebrem Koloidalnym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Irygacje i lewatywy Do irygacji należy przygotować roztwór wg proporcji: 1-4 łyżeczki Srebra Koloidalnego na 1 litr wody. Lewatywy: 4 łyżeczki (20ml Srebra Koloidalnego) na 1 litr wody.

Wewnętrznie profilaktycznie: do 1 łyżeczki dziennie (ok. 5 ml); przy przeziębieniach, infekcjach i grypie: cztery razy dziennie 1 łyżeczka (4x5 ml); przy schorzeniach przewlekłych: dwa razy dziennie 1 łyżeczka (2x5 ml); dla podniesienia witalności: do 6 łyżeczek dziennie (do 30 ml); Ag100 Srebro Koloidalne można stosować wewnętrznie w zalecanych dawkach przez 2 miesiące. Po upływie tego czasu zaleca się zrobić kilkutygodniową przerwę.

Dobrze jest obserwować indywidualne reakcje organizmu na preparat i w razie potrzeby skontaktować się z lekarzem. Przykładowa kuracja 21-dniowa. Zalecana przy przewlekłych stanach zapalnych) Dawkowanie: - przez pierwsze 5 dni należy pić po 5 ml dziennie (1 łyżeczka dziennie); - następne 5 dni po 10 ml dziennie (2 łyżeczki); - kolejne 5 dni - po 15 ml (3 łyżeczki); - kurację kończymy przyjmując po 20 ml (4 łyżeczki) srebra koloidalnego dziennie przez 6 dni.

WAŻNE! ZALECA SIĘ BEZWZGLĘDNIE ŚCISŁE PRZESTRZEGANIE ZALECANYCH DAWEK.

PRZECIWWSKAZANIA: Nie stosować przy uczuleniu na srebro metaliczne.

SPORADYCZNE SKUTKI UBOCZNE

Sporadycznie może wystąpić reakcja Herxheimera, czyli przejściowe pogorszenie samopoczucia, zmęczenie, lekka biegunka i wydzielanie śluzu. Objawy te są naturalną reakcją w procesie oczyszczania się organizmu z chorobotwórczych bakterii, grzybów, pleśni i wyprodukowanych przez nie toksyn i objawy mogą się utrzymywać przez 2-3 dni. W przypadku wystąpienia reakcji Herxheimera należy zmniejszyć przyjmowane dawki srebra koloidalnego o połowę. Podczas kuracji wskazane jest picie dużych ilości wody.U osób uczulonych na srebro może wystąpić m.in. opuchlizna ciała, wysypka, ropienie oczu.

SMAK, ZAPACH , KONSYSTENCJA PREPARATU

Preparat Ag100. Srebro koloidalne jest pozbawiony zapachu i smaku, w trakcie przyjmowania odczuwa się jednak metaliczny posmak preparatu. Ze względu na właściwości roztworów koloidalnych Ag100. Srebro koloidalne może mieć zabarwienie od całkiem przezroczystego do słomkowego. Zabarwienie to nie wpływa ujemnie na właściwości preparatu.

AG100 SREBRO KOLOIDALNE - NAJWYŻSZA JAKOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO STOSOWANIA - MAKSYMALNA DAWKA, KTÓRĄ MOŻNA PRZYJMOWAĆ BEZPIECZNIE

Agencja Ochrony Środowiska USA (EPA) potwierdza, że dawka 325 mikrogramów srebra koloidalnego dziennie jest nietoksyczna dla organizmu człowieka o wadze 72 kg. Ponieważ w jednej łyżeczce (5 ml) srebra koloidalnego o koncentracji 10 PPM znajduje się 50 mikrogramów czystego to łatwo wyliczyć, że przy wadze 72 kg całkowicie bezpieczną dawką jest około 6 łyżeczek koloidu dziennie.

Preparat Ag100 Srebro Koloidalne produkowany jest w Wielkiej Brytanii. Dzięki odpowiedniej koncentracji cząsteczek srebra, która wynosi 10mg/l (10PPM) oraz odpowiedniej wielkości tych cząsteczek, producent gwarantuje najwyższą jakość, skuteczność i bezpieczeństwo stosowania preparatu. Preparat Ag100. Srebro koloidalne jest roztworem koloidalnym czystego srebra w wodzie dejonizowanej metodą Grandera. Użycie filtru Grandera gwarantuje absolutną czystość wody i jest doskonalszą metodą niż destylacja lub inne stosowane metody. Ag100 Srebro Koloidalne posiada badania dermatologiczne.

Historia stosowania srebra
Srebro (Ag - argentum) to pierwiastek chemiczny z I grupy układu okresowego zaliczany do grupy metali szlachetnych. Znane już w starożytności. W przyrodzie występuje w stanie wolnym oraz w licznych związkach chemicznych. Kojarzone głównie z ozdobami, biżuterią, pięknem. Wykorzystywane jest również w przemyśle (elektronika).

Srebro to również ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastek śladowy. Niestety z uwagi na fakt postępującego wyjaławiania ziemi, nasza codzienna dieta staje się coraz bardziej uboga. Mimo starań - unikania wysokoprzetworzonej żywności, jedzenia dużych ilości warzyw i owoców nasza dieta może nie dostarczać nam wszystkich potrzebnych witamin, minerałów czy właśnie pierwiastków śladowych. Powszechne stało się uzupełnianie diety o witaminy. Zwiększa się zainteresowanie minerałami. Warto również korzystać z suplementów diety uzupełniających niedobory pierwiastków śladowych.

Srebro skuteczne przez wieki

Już w starożytności wykorzystywano bakteriobójcze właściwości srebra. Picie ze srebrnych pucharów, czy też wrzucanie srebrnej monety do mleka lub wody przedłużało trwałość i świeżość płynów. W codziennym użytku szczególnie sprawdzały się właśnie wyroby gospodarstwa domowego, w których przechowywano żywność - jedzenie o wiele dłużej zachowywało świeżość, co w czasach bez konserwantów i lodówek miało ogromne znaczenie. Właśnie z tych powodów już starożytni Grecy większość naczyń stołowych przynajmniej pokrywali srebrem. Przypisywano srebru tajemnicze moce i magiczne właściwości. Wierzono że chroni przed złem. Wykonywano z niego talizmany. Na stałe gościło w pracowniach alchemików.

W bogatych domach, dworach średniowiecznej Europy noworodki dostawały srebrne łyżeczki - jako swoistą polisę na bezpieczne życie i zabezpieczenie przed szerzącymi się zarazami. Jako sposób na zarazę np. w czasie epidemii dżumy, zalecano często trzymać w ustach (ssać) właśnie srebrne łyżeczki. Do dziś niektórzy stosują ten sposób przy zarażeniu opryszczką wargową.

Srebrne monety wykorzystywali do „konserwowania" np. mleka również osadnicy z Dzikiego Zachodu.

Tajemnicami srebra zainteresowała się XIX wieczna nauka, testy i badania wykonywano między innymi w Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych i Szwecji. Wyniki były tyleż zaskakujące co obiecujące - srebro i jego związki znalazło stałe miejsce w laboratoriach wielu światowych koncernów. W XIX wieku w Niemczech odkryto, że łagodny roztwór srebra działa odkażająco w przypadku stanów zapalnych oczu, jednocześnie nie podrażniając śluzówki.

Srebro jest nie tylko metalem szlachetnym, ale również pierwiastkiem śladowym, ważnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Już w starożytności wykorzystywano jego naturalne właściwości wspomagające leczenie. Dla przykładu, antyczni Grecy, aby zapobiec szerzeniu się chorób, pokrywali srebrem naczynia, których używali do jedzenia i do picia, (Encyklopedia Britannica, 1910). Podczas XIV-wiecznej epidemii dżumy w Europie bogaci rodzice dawali swoim dzieciom do ssania srebrne łyżeczki, jako sposób na zarazę. W XIX wieku w Niemczech odkryto, że łagodny roztwór srebra działa odkażająco w przypadku zapalenia spojówek, a jednocześnie nie podrażnia śluzówki.

Badania i opinie naukowe
Renata Żelazowska, Kazimierz Pasternak „METALE SZLACHETNE: SREBRO (Ag), ZŁOTO (Au), PLATYNA (Pt) W BIOLOGII I MEDYCYNIE" Katedra i Zakład Chemii Medycznej Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie

(...) ma ono (srebro) dodatnie właściwości odgrywające znaczącą˛ rolę w lecznictwie - jest silnie antybakteryjne i silnie immunostymulujące.

Lokalizacja i czas trwania procesu w trudno gojących się ranach decydują o intensywności mechanizmów w obronnych i rozprzestrzenianiu się zakażenia. Strategia terapeutyczna dąży do usunięcia tkanek martwiczych i optymalizacji mechanizmów obronnych w zainfekowanych ranach. Stosowanie odpowiednich preparatów pełni kluczową rolę w tej strategii. Jak wiadomo jony srebra nie wykazują toksyczności wobec komórek ludzkich. Leczenie i eliminacja w ranie bakterii polega m.in. Na stosowaniu opatrunków ze srebrem kationowym, ponieważ samo srebro jest biologicznie nieaktywne. Zakres działania jonów tego metalu obejmuje liczne bakterie Gram (+) i Gram (-), a także grzyby. Można tutaj zastosować kilka rodzajów opatrunków. Znany jest m.in. Aquacel, zbudowany z włókien karboksymetylocelulozy sodowej i spełniający wymogi koncepcji leczenia ran w środowisku wilgotnym, a także stwarzający korzystne warunki dla procesu autolizy i gojenia się ran nie powodując objawów ubocznych. Znanymi w medycynie preparatami nowej generacji są także: Acticoat (poliuretan inkorpowany jonami srebra) i Actisorb Plus zawierający srebro impregnowane w węglu aktywnym zamknięte w nylonowym rękawie. Inne zalety tego metalu to zdolność jego jonów do wiązania z grupami sulfhydrylowymi (SH), co hamuje oddychanie bakteryjne. Interferuje z transferem elektronów bakterii, uszkadza replikację komórek przez wiązanie z bakteryjnym DNA. Srebro in vitro ma szerokie spektrum przeciwbakteryjne i nie powoduje powstawania oporności.

Najczęściej używanym w lecznictwie związkiem srebra jest azotan srebra, AgNO3, stosowany w zakresie stęż. od 0,01% do 10% . W roztworach o stęż. 0,1% działa bójczo głównie na bakterie Gram (+), natomiast roztwór dziesięciokrotnie rozcieńczony działa ściągająco i jest stosowany na błony śluzowe.(...)

Srebro koloidalne posiada działanie antyreumatyczne i przeciwzapalne. Mechanizm działania na bakterie oraz wirusy polega na swobodnym przenikaniu metalu przez błony komórkowe i blokowaniu ich potencjału elektrycznego. Badania nad srebrem pozwalają twierdzić, że jest ono lekiem przyszłości m.in. w leczeniu raka. Onkologia ginekologiczna stosuje metodę AgNORs (argyrophylic nucleolar organizer regions), polegającą na jednostopniowym srebrzeniu koloidowym regionów organizatorów jąderkowych do oceny ploidii i proliferacji komórkowej. Metoda ta jest mało kosztowna i bardzo użyteczna. Srebro, podobnie jak i inne metale w tym złoto znalazło zastosowanie w kosmetologii w leczeniu trądziku czy też łojotokowego zapalenia skóry. Stosując srebro koloidalne jako główny składnik kremów do twarzy uzyskuje się perłową barwę skóry przy jednoczesnym wykorzystaniu jego właściwości przeciwbakteryjnych.

dr hab. Zbigniew Marzec „OPINIA DOTYCZĄCA BEZPIECZEŃSTWA I ZASADNOŚCI STOSOWANIA PREPARATÓW SREBRA" Katedra i Zakład żywności i żywienia wydziału farmaceutycznego z oddziałem analityki medycznej uniwersytetu Medycznego w Lublinie

...jednak obecnie obserwuje się tendencje do ponownego stosowania preparatów srebra jako skutecznych leków przeciw drobnoustrojowych w leczeniu zakażeń towarzyszących oparzeniom, otwartym ranom oraz przewlekły wrzodom. Powodem jest rosnąca oporność na liczne antybiotyki, będąca efektem szeroko stosowanej, często zupełnie bezcelowej antybiotykoterapii. (...) Jony srebra hamują rozwój drożdży, pleśni oraz bakterii. Mechanizm działania polega, podobnie jak w przypadku innych metali ciężkich, na uszkadzaniu enzymów oddechowych oraz elementów łańcucha oddechowego komórek drobnoustrojów poprzez łączenie się z wieloma ważnymi biologicznie grupami chemicznymi.

Uszkadza także DNA oraz hamuje proces replikacji.

Na początku XX w. dostrzeżono również zalety doustnego stosowania związków srebra jako skutecznego środka w leczeniu przeziębień. Ze względu na niską toksyczność wewnętrznie stosowano tylko srebro koloidalne. (...) Aczkolwiek metaboliczna rola srebra nie została do końca wyjaśniona, przypuszcza się iż pierwiastek ten może odgrywać znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Zaleca się stosowanie suplementów diety zawierających srebro koloidalne jako preparaty wspomagające leczenie takich chorób jak: różnego rodzaju nowotwory, cukrzyca,AIDS oraz opryszczka. Istnieje również hipoteza, iż niedobory srebra upośledzają funkcjonowanie układu odpornościowego. Wykazano, iż pierwiastek ten posiada działanie antyreumatyczne i przeciwzapalne. Mechanizm działania polega na swobodnym przenikaniu metalu przez błony komórkowe bakterii i wirusów i blokowaniu ich potencjału elektrycznego. Badania nad srebrem pozwalają twierdzić, że jest ono lekiem przyszłości (...).


przy opracowaniu wykorzystano materiały ze strony www.srebrokoloidalne.eu

Licencja: Creative Commons
5 Ocena