Dzieci szkolne i przedszkolne są szczególnie narażone na przeziębienie w okresie jesienno-zimowym. Gdy pojawią się pierwsze objawy, warto interweniować od razu, starając się nie dopuścić do rozwoju choroby.

Data dodania: 2020-03-10

Wyświetleń: 404

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Rozpoznawanie wczesnych objawów przeziębienia u dzieci i młodzieży

Początkowe objawy przeziębienia mogą być dość niejednoznaczne. Niekoniecznie od razu pojawia się mocny kaszel, katar i gorączka. Zwykle w pierwszym etapie rozwoju choroby mamy do czynienia z osłabieniem organizmu, przez co dziecko staje się marudne, roztargnione, nieskore do jedzenia czy wykonywania codziennych aktywności, które zwykle sprawiały mu przyjemność. Warto już w tym momencie wdrożyć stosowne środki zapobiegawcze, aby przeciwdziałać przeziębieniu.

6 pierwszych objawów przeziębienia, które warto zwalczać od razu:

Złe samopoczucie

Przeziębienie bardzo często rozpoczyna się od złego samopoczucia. Pojawia się zmęczenie, osłabienie organizmu, senność, a nawet ból głowy. Dzieci stają się wówczas płaczliwe i marudne. Często tracą apetyt i energię do zabawy. Już w tym momencie warto zainteresować się zdrowiem dziecka, interweniując jeszcze przed pojawieniem się kolejnych objawów.

Jak sobie radzić ze złym samopoczuciem przy przeziębieniu? Przede wszystkim warto zastanowić się, czy dziecko powinno tego dnia iść do szkoły lub przedszkola. Złe samopoczucie może oznaczać, że organizm jest osłabiony, a więc bardziej podatny na rozwój infekcji. Niekiedy jednodniowa nieobecność jest lepsza niż tygodnie spędzone w domu z powodu choroby. Pozostawiając dziecko w domu, warto zadbać o to, aby jak najwięcej czasu odpoczywało w łóżku, wypijało duże ilości płynów i spożywało posiłki bogate w witaminy i mikroelementy. Warto też zwrócić szczególną uwagę na rozgrzanie organizmu. Należy zastosować środek o właściwościach rozgrzewających, a jednocześnie działający delikatnie przeciwbólowo, jeśli dodatkowo pojawia się ból głowy.

Katar i kichanie

Katar i kichanie to pierwsze reakcje organizmu, który próbuje samodzielnie poradzić sobie z infekcjami. Rzadka, kapiąca z nosa wydzielina, wskazuje na zakażenie wirusowe błony śluzowej. Dodatkowo można zaobserwować wówczas również zaczerwienienie oczu, częste kichanie oraz problemy z oddychaniem. Warto w porę interweniować, aby nie doprowadzić do zakażenia bakteryjnego.

Jak przeciwdziałać katarowi? Katar i towarzyszące objawy należy zwalczać od razu, aby nie doszło do stanów zapalnych gardła czy zatok. Gdy pojawią się pierwsze symptomy nieżytu nosa, można sięgnąć po łagodne domowe metody, które w początkowej fazie rozwoju dolegliwości mogą okazać się skuteczne. Sprawdzą się preparaty ogólnie wspierające organizm w walce z chorobą i działające udrażniająco na przewody nosowe. Przede wszystkim należy dokładnie opróżniać nos z zalegającej wydzieliny. Na co dzień dbajmy również o to aby powietrze w pomieszczeniu było w odpowiednim stopniu nawilżone.

Ból mięśni

Ból mięśni zwykle kojarzy nam się bezpośrednio z grypą. W praktyce jednak może pojawiać się również przy przeziębieniu, ale w nieco innej formie i nasileniu. To, co nazywamy często “rozbiciem”, jest też typowym objawem przeziębieniem. Dziecko może odczuwać ogólne osłabienie mięśni, staje się rozdrażnione, często skarży się na ból, którego nie jest w stanie dokładnie zlokalizować lub jako miejsce odczuwania bólu jednoznacznie wskazuje plecy.

Co może pomóc? Przede wszystkim odpoczynek w cieple. Dodatkowo warto sięgnąć po dostępne bez recepty środki o właściwościach rozgrzewających (np. przeznaczone do rozpuszczania w ciepłej wodzie) o właściwościach przeciwbólowych.

Ból głowy

Ból głowy to obok złego samopoczucia i osłabienia jeden z pierwszych objawów zbliżającej się choroby. Dzieci, szczególnie te najmłodsze, mogą wówczas dawać się we znaki rodzicom! Płacz, marudzenie, niechęć do zabawy itp. mogą wskazywać na to, że organizm malucha został “zaatakowany” przez przeziębienie.

Jak radzić sobie z bólem głowy? Można sięgnąć po preparaty, które przeznaczone są do ogólnego łagodzenia wszystkich objawów przeziębienia i dodatkowo wykazują też działanie przeciwbólowe, np. zawierające paracetamol i witaminę C.

Ból gardła

Najczęściej pojawia się przy nieżycie nosa, ponieważ katar spływający po tylnej ścianie gardła prowadzi do podrażnień, obrzęku i zaczerwienienia. Co więcej, jest to również przyczyna suchego kaszlu (można odnieść wrażenie, że odruch kaszlu jest wymuszony). Wszystko to przez suchość i uczucie drapania w gardle. W tym przypadku należy szybko zareagować, aby infekcja nie rozwinęła się na inne narządy, np. migdałki.

Jak radzić sobie z bólem gardła? W pierwszej kolejności, gdy objawy nie są jeszcze nasilone, można wdrożyć domowe sposoby. U starszych dzieci można stosować napary ziołowe o działaniu rozgrzewającym i antyseptycznym np. z jagód bzu czarnego lub płukać gardło naparem z szałwii lekarskiej lub tymianku. W przypadku najmłodszych dzieci, u których pojawia się ból gardła, najlepiej skonsultować się z pediatrą.

Stan podgorączkowy lub gorączka

Chociaż podwyższona temperatura ciała to naturalna reakcja organizmu, który próbuje samodzielnie radzić sobie z infekcją, nie można jej bagatelizować. Stanem podgorączkowym określamy temperaturę ciała 37-38°C, natomiast gorączka występuje wówczas, gdy termometr wskazuje ponad 38°C.

Jak radzić sobie z podwyższoną temperaturą u dzieci? W pierwszej kolejności należy zapewnić pacjentowi spokój i optymalne warunki do odpoczynku. Gdy mamy do czynienia z nieznacznym stanem podgorączkowym, można rozważyć podanie środków przeciwgorączkowych, wykazujących działanie rozgrzewające. Ważne jest, aby w tym czasie dziecko spożywało jak najwięcej płynów. Jeśli gorączka wynosi 39°C lub wyżej i utrzymuje się do 2-3 dni, należy udać się z dzieckiem do pediatry.

Jeśli Twoje objawy wskazują na grypę lub przeziębienie, sprawdź jakie leki stosować http://febrisan.pl/porady/leki-stosuje-sie-leczeniu-grypy/

Licencja: Copyright - zastrzeżona