Obecnie druk offsetowy stanowi najpopularniejszą formę druku. Główną cechą, a zarazem zaletą druku offsetowego są stosunkowo niskie koszty, biorąc pod uwagę wysokie nakłady. Technologia ta jednak jest mało opłacalna przy niskich nakładach, ze względu na koszty związane z przygotowaniem całego procesu oraz czas pochłaniający prace maszyn.

Data dodania: 2009-11-23

Wyświetleń: 2438

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

FELIETON

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednak nowoczesne technologie, rozwijają się w kierunku stopniowego obniżenia kosztów offsetu, nawet w przypadku mniejszych nakładów.

Druk offsetowy rozwinął się dzięki temu, że zainteresowano się odbijaniem fotografii, co możliwe było dzięki szklanym płytom, przez które wykonywane były fotografie. Fotografia kolorowa natomiast, przyczyniła się do rozwoju druku offsetowego.

Druk offsetowy można podzielić na:

 - offset arkuszowy, co oznacza, że żródło drukowania występuje w postaci arkuszy, a farby offsetowe posiadają dużą lepkość, a utrwalane są za pomocą wsiąkania oraz polimeryzacji ( gdy mamy do czynienia z farbami UV,oraz hybrydowymi,polimeryzacja inicjowana jest poprzez farby UV);

- offset zwojowy, gdzie farby są lejne, a druk podłoża występuje w postaci zwojów.

Wyróżniamy tutaj ponadto tak zwany coldset i heatset.
Coldset to metoda druku offsetowego stosowana na zimno, tak więc farba utrawla się wsiąkając w papier. Natomiast jego przeciwieństwem jest heatset, gdzie farba także wsiąka w papier, jest jednak odparowywana w wysokich temperaturach.
Zarówno offset jak i heatset, mają swe zastosowanie w drukowaniu wysokonakładowym, przy tworzeniu książek, gazet, czy różnego rodzaju materiałów reklamowych.

Drukowanie offsetowe ponadto znajduje swoje zastosowanie do stosowania na kartonach, opakowanich, mapach, czy też papierach firmowych.

Dzięki drukowi offsetowemu, możliwe jest wykonywanie prac jednobarwnych oraz wielobarwnych. Offset jest formą nadającą się do reprodukcji, stanowiących połćżenie tekstu z grafiką. Offset zapewnia szybkość drukowania, niskie koszty przy wysokich nakładach, szeroki wachlarz podłoży drukujących, a także powtarzalność procesu drukowania. Jest metodą ogólnie dostępną.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena