Zastawiałeś się kiedyś jak stawiane są dźwigi zwane żurawiami? Nasze okolice są jednym wielkim placem budowy, na którym widać pełno wysokich sięgających do chmur dźwigów. Dowiedz się więcej jak budowane są żurawie!!!

Data dodania: 2009-11-21

Wyświetleń: 2401

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przemiany w latach 90-tych, jak również dołączenie naszego kraju do Wspólnoty Europejskiej, było zaczątkiem znacznych zmian w Polsce. Zmiany te dotykały różnych aspektów życia ludzi, finansów i biznesu, administracji, czy wolności słowa. Jednak wychodząc na uliczki naszych miejscowości najbardziej widoczne były przemiany w budownictwie. Polska była i nadal jest jednym ogromnym placem budowy. A najlepiej widocznym aspektem tego krajobrazu są wysokie żurawie.

Zawsze jak na nie patrzyłem zastanawiałem się w jaki sposób takie dźwigi się stawia. Jest wiele firm oferujących usługi dźwigowe, w tym wynajem dźwigów.

Ale jak te żurawie rosną? Dawno temu już starożytni Grecy budowali bloczki z wysięgnikami. Mimo tego, że prawa fizyki od tamtego okresu nie uległy zmianom dziś używane dźwigi nie mają nic wspólnego ze starożytnymi urządzeniami. Potrzeby są przede wszystkim coraz większe. Żurawie składają się z wielu części. Na początku montowana jest podstawowa rama dźwigu. Podstawa ta jest obciążana balastem. Montowana jest kabina dla operatora oraz wysięgnik, no i oczywiście przeciwwaga. No i co dalej. Jak budować w górę? Żuraw jest za niski i trzeba go podwyższyć. Jednak żurawie są wyposażone w mechanizmy zwane kratownicami, które umożliwiają podnoszenie i opuszczanie dźwigu. Powoduje to, że żuraw rozbudowuje sam siebie. Siłowniki hydrauliczne są odpowiedzialne za podnoszenie żurawia, co sprawia, że pojawia się luka, w którą wkłada się poszczególne elementy. Nowe elementy skręca się z tym co już jest i tak do osiągnięcia zamierzonego celu... Łatwe, prawda?

Licencja: Creative Commons
0 Ocena