Modę na jogę zapoczątkowały gwiazdy takie jak Madonna, Sting, czy Gwyneth Paltrow i wielu z nas kojarzy się ona właśnie z ekskluzywną rozrywką wyższych sfer. Musimy jednak zrozumieć różnicę między prawdziwą filozofią a jej spopularyzowaną na Zachodzie modną wersją, będącą kaprysem elit. Co to j...

Data dodania: 2007-07-01

Wyświetleń: 4543

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Modę na jogę zapoczątkowały gwiazdy takie jak Madonna, Sting, czy Gwyneth Paltrow i wielu z nas kojarzy się ona właśnie z ekskluzywną rozrywką wyższych sfer. Musimy jednak zrozumieć różnicę między prawdziwą filozofią a jej spopularyzowaną na Zachodzie modną wersją, będącą kaprysem elit.

Co to jest joga? Mylą się ci, którzy uważają że to tylko kilka nieskomplikowanych ćwiczeń relaksacyjnych Jest to system łączący ćwiczenia rozciągające i oczyszczające ciało oraz medytację. Wbrew pozorom w większości układów (asanów)w jodze trzeba wykazać się ponadprzeciętna kondycja fizyczną . T o, co z pozoru wydaje się proste - kontrola swojego oddechu (pranajama) wymaga wiele cierpliwości, czasu, wytrwałości i wysiłku.

Charakterystyczne, że największe zainteresowanie joga wzbudza w uważanym za najbardziej konsumpcyjne społeczeństwie zachodnim. Coraz wyraźniej zaczynamy dostrzegać, że istnieje coś poza światem materialnym i fascynacja jogą wynika właśnie z tęsknoty człowieka za tym, co naprawdę istotne, niezbadane, gdyż czujemy intuicyjnie, że najważniejsze jest tak naprawdę poza nami, niewidoczne dla naszych zmysłów.

Wiecznie zabiegani, niecierpliwi zatraciliśmy kontakt z sobą, nie umiemy się komunikować ze swoim ciałem. Całkowicie oddani pracy, pogoni za pieniądzem nie mamy czasu ani ochoty na chwilę refleksji, zastanowienia za czym tak naprawdę gonimy, co jest dla nas tak naprawdę ważne. I któregoś dnia pomimo dobrze płatnej pracy, pięknie urządzonego domu, zagranicznych wakacji zaczynamy czuć duchową i emocjonalną pustkę, uświadamiamy sobie jak jałowe jest nasze życie.

Nic więc dziwnego, że ludzie Zachodu coraz częściej zaczynają szukać inspiracji i pocieszenia w różnego rodzaju wschodnich filozofiach, religiach a nawet sektach. Joga jednak nie jest sprzeczna z żadną religią, nie trzeba także spełniać żadnych specjalnych kryteriów, gdyż ćwiczenia są zróżnicowane- dla osób o rożnych predyspozycjach fizycznych i psychicznych, Tak więc osobę nerwową joga wyciszy, spokojnej doda energii, pomoże zmniejszyć stres, ból. Jest także wskazana dla kobiet w ciąży, gdyż poprawia sprawność, pomaga zwalczyć charakterystyczne dla tego stanu dolegliwości oraz przygotować się do porodu.

Jakie są korzyści płynące z tej filozofii? Rozwój osobisty i duchowy, poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego oraz ogólnego samopoczucia. Systematyczne ćwiczenia poprawiają odporność, nasze ciało staje się odprężone i dotlenione a my czujemy się młodziej i optymistycznej patrzymy na świat. Głębsza praktyka tego systemu natomiast z pewnością nauczy nas asertywności i samodyscypliny, a także równowagi i opanowania.

Oto kilka ćwiczeń, które można wykonać w wolnej chwili w domu, najlepiej wczesnym rankiem, aby mieć energię na cały dzień, lub późnym wieczorem, usuną wtedy zmęczenie:

• Stań bokiem w rozkroku, zegnij kolano lewej nogi i oprzyj na niej tułów. Następnie wyciągnij do przodu i zegnij ręce, oderwij od podłogi prawą nogę, powoli prostując lewą. Spróbuj wytrwać tak 20-30 sekund, głęboko i równo oddychając.

• Kiedy będziesz w domu sam, usiądź ,,po turecku". Wyłącz komórkę, telewizor, wszystko co może cię rozpraszać i w ciszy skoncentruj się na jednym punkcie np. na ścianie. Następnie skup się wyłącznie na swoim oddechu tak długo jak potrafisz, poczuj jak twój oddech przenika każdą komórkę twojego ciała, uwalnia z niego cale zmęczenie i napięcie. Spróbuj wytrzymać tak 30- 40 minut.

W dzisiejszym świecie łatwiej jest wypocić się na siłowni, wyrzucić z siebie cała agresję, stres niż poświecić czas na skupienie, doskonalenie własnego ciała i umysłu. Jednak warto podjąć wyzwanie jakie rzuca nam joga i wsłuchać się w siebie, a z pewnością rezultaty nie każą na siebie długo czekać.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena