Pomimo powszechnych opinii, że ciąża po 30 roku życia wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia wad genetycznych u dziecka, to coraz więcej kobiet się na to decyduje. Mało jest badań, które by to potwierdzały, dlatego również lekarze mają odmienne opinie na ten temat.

Data dodania: 2009-10-15

Wyświetleń: 2326

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na forum Familie.pl zawrzało, gdy pojawił się temat dotyczący rodzenia dzieci po 30 roku życia przez kobiety. W sondzie internetowej na naszym portalu użytkownicy uznali, że późne macierzyństwo ma więcej zalet, niż wad.

- Osobiście znam dużo dziewczyn, które późno zdecydowały się na kolejne dziecko. Podobno mamy w tej fazie wieku są cierpliwsze i bardziej gotowe do macierzyństwa - napisała Bulinka. Użytkownik a1410 nie do końca się z tym zgadza. - Z jednej strony akceptujemy coraz późniejsze macierzyństwo, a z drugiej dziwimy się skąd raptem tyle dzieci w różny sposób "upośledzonych"! Może wystarczy chwilkę pomyśleć i połączyć te dwa fakty...

- Powikłania w ciąży zdarzają się kobietom w każdym wieku - usłyszeliśmy od Marcina Cabaja, lekarza rodzinnego z Łukowa. - Wiek kobiety odgrywa ważną rolę w tym, jak będzie przebiegała ciąża, ale nie najważniejszą.

Teresa Abramowicz, ginekolog z Gdańska idzie jeszcze dalej. Twierdzi, że opinie o większym zagrożeniu występowania wad wrodzonych u dzieci, których matki późno zaszły w ciążę można schować między bajki.

Katarzyna Wodecka, ginekolog z Dąbrowy Górniczej ma w tej kwestii odmienne zdanie. - Uważam, że kobiety, które decydują się na ciążę po 35 roku życia muszą się liczyć z większym ryzykiem wystąpienia wad genetycznych u dzieci. Trudno jest mi powiedzieć, jakie to są wady. Ich występowanie najczęściej ma związek ze złym podziałem komórek.

Wśród badań prenatalnych znajdują się i te, które rutynowo wykonuje się u każdej kobiety w ciąży, i te bardziej specjalistyczne, a nawet wiążące się z pewnym ryzykiem. - Te badania nie eliminują wady. Stwierdzają jedynie, czy dziecko jest zdrowe, czy nie - powiedziała Katarzyna Wodecka.

O ile późna ciąża może być groźna dla dziecka, to kobiety, które decydują się na ten krok po 35 roku życia, o swoje zdrowie nie muszą się specjalnie obawiać. - Wystarczy, że będą się zachowywać tak, jak każda inna kobieta będąca w ciąży, to nie powinno być żadnych problemów. Jak wspominałem wcześniej, wiek jest ważny, ale nie najważniejszy - powiedział Marcin Cabaj.

Kobiety coraz później decydują się na dziecko z wielu powodów. Są to kariera zawodowa, brak własnego mieszkania, czy brak niezależności finansowej. - Najczęściej jednak przyczyna leży w innym miejscu. Kobiety są coraz bardziej świadome swojej roli w społeczeństwie i mniej ulegają presji - wyjaśnia Magdalena Czapiga, psychoterapeutka z Krakowa. - Dlaczego nigdy nie mówi się, że dziecko rodzi się upośledzone, bo mężczyzna późno zdecydował się na ojcostwo? Bo społeczeństwo jest tak skonstruowane, że to kobiety są obarczane całą odpowiedzialnością za urodzenie zdrowych dzieci.

- Teoria, że dzisiejsze kobiety są w stanie zaryzykować zdrowie swojego dziecka w imię kariery zawodowej jest mocno przesadzona. Rozwój zawodowy jest ważny w życiu kobiety, ale nie oznacza to, że są one w stanie wszystko poświęcić, aby osiągnąć zawodowy szczyt. - powiedziała Magdalena Czapiga. - Mimo, iż odsetek kobiet „uświadomionych" wciąż jest stosunkowo niewielki, to z roku na rok jest ich więcej.

Marcin Osiak
[email protected]

Licencja: Creative Commons
2 Ocena