Po co przepłacać? Wysokie rachunki za wodę i prąd to niepotrzebnie wydane pieniądze. Nie będę pisać o tym, że najlepiej wymienić stare, żrące energię urządzenia, kupić nowe baterie do łazienki z ogranicznikami ilości wody - to są dobre ruchy, ale kosztowne. Jest kilka sposobów na szybkie oszczędności bez inwestycji.

Data dodania: 2009-10-03

Wyświetleń: 2547

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wydasz mniej na rachunki za wodę:
1. Wymieniaj uszczelki w cieknących kranach.
2. Myjesz zęby, golisz się - zakręcaj kran kiedy nie jest potrzebna woda. Przy jednym myciu zębów marnuje się nawet 15 litrów wody.
3. Zamiast codziennie napełniać całą wannę wodą, bierz szybki prysznic. Zużywasz ok. ¼ ilości wody pod prysznicem w porównaniu z kąpielą w wannie.
4. Jeżeli w toalecie masz przycisk „połowa wody" - spłukuj sedes korzystając z tego przycisku. Wtedy zamiast 10 czy 12 litrów zużyjesz 3 lub 6 litrów (w zależności od modelu spłuczki).
5. Nie wyrzucaj chusteczek, resztek herbaty, kawy do sedesu - to 100% niepotrzebnego zużycia wody. Wyrzucaj je do kosza - po to jest.
6. Jeżeli kupujesz właśnie baterie, wybierz jednouchwytowe - szybciej ustawisz odpowiednią temperaturę wody, a więc mniej jej zmarnujesz.
7. By zmywarka myła skutecznie i nie trzeba było nastawiać bardzo długiego programu, mocno zabrudzone garnki, patelnie namocz przed włożeniem do zmywarki.


Chcesz płacić mniej za prąd? Kilka sprawdzonych sposobów:
1. W czajniku elektrycznym gotuj tylko tyle wody, ile w tym momencie potrzebujesz.
2. Dbaj o to, by czajnik był odkamieniany - wtedy szybciej gotuje wodę.
3. Na płycie elektrycznej używaj garnków z płaskim, czystym dnem. Zawsze przykrywaj je dokładnie dopasowanymi pokrywkami. W przykrytym garnku woda zagotuje się niemal dwa razy szybciej.
4. Garnki muszą być dopasowane średnicą dna do wielkości pól grzejnych na płycie. Garnek powinien mieć średnicę minimalnie większą od pola.
5. Wyłączaj piekarnik kilka minut przed zakończeniem pieczenia. Na pewno potrawa się dopiecze, a ty zaoszczędzisz prąd.
6. Nie wkładaj ciepłych produktów do lodówki. By je ochłodzić lodówka zużyje nawet trzykrotnie więcej prądu.
7. Sprawdzaj czy lodówka jest szczelna. Zatrzaśnij w drzwiach lodówki kartkę papieru - jeśli się zsuwa, trzeba wymienić uszczelki. Ale zanim zajmiesz się wymianą, umyj dokładnie uszczelkę - możliwe, że były przyklejone resztki jedzenia i stąd nieszczelność.
8. Wyłączaj lodówkę przed dłuższym wyjazdem, gdy nikt z niej nie korzysta.
9. Planując oświetlenie pokoi, zdecyduj się na kilka punktów świetlnych w rożnych miejscach pokoju, zamiast jednego głównego, o dużej mocy. Przecież nie zawsze potrzebne jest oświetlenie całego pokoju. Często wystarczy tylko lampka do czytania czy oświetlenie stołu.
10. Jeśli wymieniasz żarówki, kupuj już tylko energooszczędne świetlówki. Tym bardziej, że od końca 2009 roku stopniowo będą wycofywane tradycyjne żarówki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena