AC1 czy AC4? A może 23 lub 32? Panele laminowane mają tajemnicze symbole. Co one oznaczają dla kupującego?
Jest pięć klas ścieralności paneli: AC1, AC2, AC3, AC4 i AC5. Najniższą odpornością na ścieranie i uszkodzenia mają te oznaczone AC1 , a najwyższą podłogi oznaczone symbolem AC5.

Data dodania: 2009-10-17

Wyświetleń: 3497

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

-2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Panele o najwyższej klasie ścieralności, czyli AC5 przeznaczone są przede wszystkim do miejsc użyteczności publicznej, gdzie natężenie ruchu jest bardzo duże. W pomieszczeniach mieszkalnych kładziemy podłogi o niższych klasach. W kuchni czy korytarzu warto zainwestować w panele klasy-AC4 W sypialni sprawdzą się podłogi oznaczone symbolem AC3.
Dodatkowo panele mają tzw. klasę użyteczności. Oznacza czy panele są przeznaczone do mieszkań czy do miejsc użyteczności publicznej. Jest sześć klas użyteczności: 21, 22, 23, 31, 32, 33, które charakteryzują miejsce przeznaczenia podłogi, a także natężenie ruchu, jakie będzie tam panować.


Pierwsza cyfra czyli 2 lub 3 oznacza rodzaj pomieszczenia, do jakiego panele są przeznaczone - 2 oznacza obiekty domowe, a 3 budynki użyteczności publicznej. Natomiast druga cyfra określa możliwą intensywność użytkowania podłogi: 1 - niska, 2 - średnia, 3 - wysoka. I tak np. 23 oznacza, że panele przeznaczone są do pomieszczeń mieszkalnych o dużym natężeniu ruchu np. do kuchni, salonu.

Niektórzy producenci paneli wprowadzają również piktogramy ułatwiające klientowi wybór. Na przykład domek oznacza, że panele sa przeznaczone do mieszkań i domów. Natomiast rysunek bloku to symbol oznaczający panele, które nadaja sie do budynków użyteczności publicznej.

Oczywiście nie ma przeciwwskazań do tego, żeby panele o najlepszych parametrach, przeznaczone do budynków użyteczności publicznej, kłaść w mieszkaniu. Będą z pewnością na lata nawet na podłodze w kuchni czy przedpokoju, a nawet w łazience

Licencja: Creative Commons
-2 Ocena