Serwis internetowy Independent Online informauje o odkryciu jakiego dokonał zespół archeologów. Odkryto ślady ostatniej bitwy obrońców starożytnego miasta Majów El Mirador w Gwatemali z najeźdźcami z Meksyku.

Data dodania: 2009-09-15

Wyświetleń: 2396

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W starożytności El Mirador było wielkim miastem Majów, które zostało założone około 850 r. p.n.e. El Mirador było ustyułowane w dzisiejszej północnej Gwatemali, na terenie departamentu El Peten w głębi lasu tropikalnego w odległości 8 kilometrów od granicy z Meksykiem.

Na szczycie Piramidy Tygrysa - jednej z trzech największych budowli w mieście - naukowcy odkryli setki grotów strzał i włóczni oraz fragmenty rozbitych naczyń i ludzkich kości. Większość z ostrzy, które zostały odnalezione wykonano z obsydianu - jest to pewny rodzaj szkliwa wulkanicznego, który pochodzi z odległego o kilkaset kilometrów środkowego Meksyku. Wg. naukowców ostrza które odnaleziono mogły należeć do wojowników z Teotihuacan, których starożytna cywilizacja rozwijała się niegdyś w okolicach obecnego miasta Meksyk.

Wykopane przedmioty mogą być pozostałościami krwawej bitwy,która rozegrała się między ostatnimi obrońcami El Mirador, a najeźdźcami z Teotihuacan, sprzymierzonymi prawdopodobnie z Majami zamieszkującymi Tikal - jest to mniejsze miasto znajdujące się w odległości około 60 kilometrów i wrogo nastawione wobec El Mirador.

Szczyt swojego rozwoju El Mirador osiągnęło w okresie III w. p.n.e. - I w. n.e., kiedy to liczyło przeszło 100 tysięcy mieszkańców. Miasto zostało opuszczone w połowie II w. n.e. na kilka stuleci, natomiast w okresie VII-IX w. ponownie zasiedlone przez mniejszą populację i ostatecznie wyludnione.

Wg. dr. R. Hansena, Piramida Tygrysa była ostatnim punktem obrony grupy około 200 mieszkańców i członków rodziny królewskiej El Mirador, która nadal pozostawała w wyludnionym mieście i próbowała stawiać opór najeźdźcom

Licencja: Creative Commons
0 Ocena