"Weźmij gliset ziemnych, warz je w oliwie, jak się ugotują wystudź, wley tego oleyku w ucho przeciwne" - takich rad udzielali nasi przodkowie. Rady ciekawe, substancje pracochłonne, a czy jakieś efekty dawały? Pewnie takie, że zamiast bólu zęba człek miał dużo silniejszy ból ucha gwarantowany.

Data dodania: 2009-09-02

Wyświetleń: 2675

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na szczęście tak desperackich metod chwytać się już nie musimy. Po pierwsze dlatego, że zęby, jeśli o nie dbamy, raczej nie powinny boleć, po drugie dlatego, że na taki ból są dosyć skuteczne lekarstwa. A najlepszym lekarstwem są higiena i ... stomatologia.


Higiena jamy ustnej chroni nas przed chorobami, stomatologia i regularne wizyty kontrolne oraz zabiegi oczyszczające podobnie: chronią przed zmianami chorobowymi, a jeśli już do nich dojdzie, zwalczają chorobę w zarodku, patrz: stomatolog Warszawa.


W większości przypadków wizyty u dentysty kojarzymy głównie z leczeniem, tymczasem to wizyty kontrolne i wizyty związane z oczyszczaniem zębów powinny dominować w statystykach odwiedzin. Jedynie stomatolog jest w stanie odpowiednio szybko wykryć zmiany chorobowe w uzębieniu, a im szybciej je wykryje, tym szybciej będzie można zareagować i na tym mniejsze straty narazimy własne uzębienie i własną kieszeń.

Jeśli chodzi o straty zdrowotne i koszta na jakie się narażamy w związku z zaniedbaniami wystarczy porównać ceny zabiegów stomatologicznych i protetycznych. Koszt leczenie zęba waha się od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych w zależności od stopnia skomplikowania zabiegu, natomiast koszt wstawienia korony bądź mostu protetycznego osiąga już poziom kilkuset złotych i to przy założeniu, że wybierzemy jedne z najtańszych protez, patrz: protetyk Warszawa.
Zabiegi wzmacniające i stabilizujące takie jak rekonstrukcja czy naklejenie licówek są znacznie tańsze od zabiegów związanych z pełną odbudową, chociażby tych opartych na implantologii.


Tego typu przykładów znajdziemy znacznie więcej. W porównaniu z cenami zabiegów profilaktyka, czyli: szczoteczka, pasta do zębów i usunięcie kamienia kosztują naprawdę niewiele, a wizyty kontrolne są najczęściej zupełnie bezpłatne.
Inną grupą zabiegów stomatologicznych są zabiegi typowo estetyczne. Tutaj jedynym naszym wyborem pozostaje podjęcie decyzji, czy chcemy nasz uśmiech upiększyć czy nie. W związku z tym albo wydamy pieniądze na wybielanie zębów, patrz: wybielanie zębów cena, albo nie. Podjęcie decyzji nie wiąże się z ryzykiem poniesienia poważniejszych konsekwencji zdrowotnych, a na zabieg przeznaczamy zazwyczaj pieniądze zbędne, które moglibyśmy wydać na coś innego.
W przypadku leczenia sensu stricto takiego wyboru już nie mamy, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego profilaktyka stomatologiczna jest najlepszym lekarstwem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena