Od współczesnych grzejników oczekuje się nie tylko pełnej funkcjonalności grzewczej, dynamiki pracy i energooszczędności. Nie mniej ważny jest ich wygląd.
Grzejniki są najbardziej widocznym elementem instalacji centralnego ogrzewania, powinny być więc również estetyczne.

Data dodania: 2009-08-27

Wyświetleń: 3641

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rynek oferuje nam pełen wybór form, wzorów i kolorów. Spotkać możemy grzejniki kamienne w formie płaskorzeźb, grzejniki wykonane z marmuru lub z tafli grubego szkła - dzięki naturalnym właściwościom materiałów z jakich zostały wykonane, grzejniki tego typu mają duże zdolności akumulacyjne i doskonale nadają się do instalacji zasilanych energią elektryczną.

Nietypowe materiały to nie wszystko. Grzejniki stalowe lub miedziane również mogą spełniać funkcje dekoracyjne. Zupełnie płaskie kompaktowe płyty lub grzejniki wyposażone w przednie płyty z wzorzystymi tłoczeniami same w sobie mają spore walory ozdobne, a to dzięki prostej ascetycznej formie i dostępności różnych wersji kolorystycznych. Większość producentów udostępnia również wersje chromowane i galwanizowane, stylizowane kolorystycznie na wzór starego złota lub srebra.

Grzejniki rurowe i członowe przybierają często abstrakcyjną, ascetyczną lub ażurową formę. Rurki o okrągłych przekrojach zastępowane są przez kwadratowe i prostokątne profile.
Człony i rurki dają również wiele innych możliwości konstrukcyjnych: wbudowuje się w nie lustra i wieszaki, dzięki czemu zyskują dodatkową funkcjonalność. Mogą pełnić funkcje ścianek działowych i filarów.
Niektóre typy grzejników ozdobnych same w sobie stają się niezastąpioną dekoracją.


Grzejniki ozdobne - wybór

Rynek oferuje w tej chwili tak wiele możliwości , że wybór odpowiednich grzejników pod względem dynamiki pracy, rodzaju zasilania czy materiału z jakiego zostały wykonane nie powinien stanowić żadnego problemu.

Dla instalacji elektrycznych najlepszą alternatywą są grzejniki działające na zasadzie akumulacji, a więc wszelkie kamienne, marmurowe i szklane płyty grzejne. Grzejniki szklane (tafle szkła poddanego specjalnej obróbce) występują na rynku również w postaci pieców akumulacyjnych. Jeśli najważniejsza jest dla nas dynamika pracy należy wybierać konwektory, które również dostępne są w wersjach ozdobnych, lub zminimalizowanych na tyle, że odpowiednio zainstalowane , nawet w przeszklonych pomieszczeniach, stają się praktycznie niewidoczne.

Łazienkowe grzejniki dekoracyjne przyłączone do instalacji wodnej można dodatkowo wyposażyć w odpowiednio dopasowaną grzałkę elektryczną i termostat do regulacji temperatury, będą wtedy dogrzewać pomieszczenie po zakończeniu sezonu grzewczego.

Większość grzejników dekoracyjnych pomimo niewielkich rozmiarów jest w tej chwili tak wyprofilowana, że ma dużą powierzchnię wymiany ciepła z otoczeniem, zyskują też na dynamice pracy i energooszczędności dzięki stosunkowo niewielkiej pojemności wodnej.

Przy wyborze grzejnika, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jego moc grzewczą, która powinna odpowiadać lub nieznacznie przewyższać zapotrzebowanie cieplne pomieszczeń (w zależności od izolacji budynku i materiałów z jakich został wybudowany będzie to wielkość rzędu od 30 do 45/50 W na metr kwadratowy powierzchni).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena