Polska jest przepięknym krajem. Przez stulecia wspierany dumą narodową, poczuciem własnej wyjątkowości, zmagany wojną cechuje się przepięknymi zabytkami różnych kultur, wspaniałymi górskimi pejzażami i nieskończonym horyzontem nad morzem.

Data dodania: 2009-08-26

Wyświetleń: 3166

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Za kolebkę Polski uważa się ziemię Wielkopolską gdzie w Polsce wczesnopiastowskiej wzrastały wspaniałe grody: Ostrów Lednicki, Gniezno i najważniejszy Poznań. Aktualnie na terenie Wielkopolski znajdują się pozostałości tych czasów np Ostrów Lednicki, ale swoją uwagę przyciągają też dawne majątki i dworki moznych Wielkopolski jak zamek w Rogalinie, Kórniku czy Osiecznej.

Następnie ciężar naszego państwa przniósł się na południe do ziemi Małopolskiej. To tutaj wyrósł Kraków - dumne miasto będące siedzibą polskich królów i europejskim ośrodkiem kulturalnym. Sam Kraków po swojej zachodniej stronie otoczony jest przepięknym Szlakiem Orlich Gniazd - zamkami wzniesionymi głównie za czasów Kazimierza Wielkiego. Na uwagę zasługuje Ojców, Ogrodzieniec, Będzin czy Pieskowa Skała. Są to świadkowie wielkości Polski.

W czasach świetności polskiej szlachty stolicę przeniesiono do Warszawy. Co ciekawe bardzo długo Mazowsze było władane przez niezależnych książąt. Współcześnie Warszawa to głównie centrum gospodarcze Polski, ale Warszawa jest pewnym symbolem dla Polaków. Symbolem zmartwychwstania. To właśnie ona została doszczętnie zniszczona przez Hitlerowców a jednak Polacy trudem swojej pracy odbudowali to miasto kamienica po kamienicy, tak jak odbudowali swoją dumę i świadomość narodową.

Polska to oczywiście nie tylko historyczne miasta i regiony, ale również przepiękne góry: Beskidy, Bieszczady, Pieniny i najpiękniejsze Tatry. Być w Polsce i nie mieć noclegu w polskich górach to wielka strata. Wspaniałe w Polsce są też wyżyny i niziny z licznymi lasami oraz jeziorami - tutaj oczywiście zasługują na uwagę pretendujące do tytułu "Cud świata" Mazury.

No i morze - nasz Bałtyk. Już Mieszko I uzyskał dla nas do niego dostęp ale przez stulecia nasza "znajomość" różnie się układała, ale od zaślubin Polski z Bałtykiem dokonanych w naszym imieniu przez gen. Hallera w 1920 roku plaże bałtyckie stały się letnim azylem dla naszych spracowanych ciał.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena