"Moda przemija, styl pozostaje" - Coco Chanel
Gabrielle Bonheur Chanel zwana Coco (1883–1971) – francuska projektantka mody, zrewolucjonizowała damską modę, lansując ubrania o prostych sportowych fasonach oraz krótkie sukienki. Stała się ikoną paryskiej haute couture.

Data dodania: 2009-08-25

Wyświetleń: 3948

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Chanel lubiła mawiać: „Przywróciłam kobiecym ciałom wolność”, za co możemy być jej dziś wdzięczne. Coco szokowała w swoich czasach ubraniami, które proponowała w swoim sklepie i które sama nosiła. Pozbyła się gorsetu, zrezygnowała z wielkich kapeluszy, nosiła ubrania o męskim kroju. O jej ekscentrycznej osobowości można by pisać całe tomy, nas najbardziej interesuje jednak twórczość Coco jako wizjonerskiej projektantki, która zrewolucjonizowała damską modę.

To właśnie Coco Chanel postawiła nas na równi z mężczyznami i pierwsza zauważyła, że nie jesteśmy tylko ich ozdobą, ale również potrzebujemy wygody i komfortu, jednocześnie obdarowując nas subtelną i minimalistyczną elegancją. Wierzyła, że potrzeba życia w luksusie jest taką samą potrzebą jak potrzeba miłości, jednak w jej pojęciu luksus to skromność i umiarkowanie. Słynne stało się wypowiedziane przez nią zdanie: "Nie ma kobiet brzydkich, są tylko kobiety zaniedbane", które stało się mottem wielu, nawet współczesnych pań.

Chanel uwolniła kobiety od kapeluszy, ciasnych gorsetów i sztywnych form, które miały stroje na początku XX w. Swoje kreacje tworzyła z myślą o kobietach pracujących zawodowo, dlatego jej styl odznaczał się przede wszystkim wygodą i dlatego jest tak popularny dziś. Jak mawiała, "Moda, w której nie można wyjść na ulicę nie jest modą". Jej symbolem jest „little black dress”, czyli legendarna „mała czarna” - sukienka bez ozdób, bez kołnierza, z długimi rękawami. To Chanel uczyniła czarny kolorem elegancji. Do skromnej sukienki zaproponowała sznur pereł i torebkę noszoną na ramieniu. Chanel uznała, że ten sposób jest wygodniejszy od noszenia w dłoni, jak było to rozpowszechnione.

W 1921 roku stworzyła popularne do dziś perfumy – Chanel No. 5. Jej rewolucyjne pomysły: sukienki i kostiumy z dzianiny, krótkie fryzury, golfy, sztuczna biżuteria, "mała czarna", spodnie – dzwony czy prochowiec, spotykały się z entuzjastycznym przyjęciem i uważane są za klasyczny kanon elegancji. Największym osiągnięciem Coco Chanel nie jest jednak wcale „mała czarna”, jak uważa wielu, a damski, prosty w kroju garnitur. Nazywany garniturem Millenium albo garniturem Chanel stał się kwintesencją nowego stylu. Sprawił, że kobiety mogły i do dziś mogą występować w nim przy każdej oficjalnej okazji, niezależnie od pozycji społecznej. Damski garnitur jest prosty, elegancki, uniwersalny i co najważniejsze wygodny.

Wśród wielu zasług projektantki jest jeszcze pierwszy strój kąpielowy wykonany z dżerseju oraz szmizjerka. Pierwszy strój kąpielowy Chanel składał się z granatowych spodni rybaczek i tuniki wykończonej białą lamówką, przewiązaną w pasie białą elegancką wstążką. To również ona, jako pierwsza zaczęła wśród towarzystwa lansować modę na opaloną cerę. Uważając, że i fryzura jest częścią stylu, obcięła włosy na krótko. Kobiety zaczęły ją naśladować.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena