Poznaj przepiękny region Polski, jakim są Kaszuby. Jeśli masz ochotę na wymarzony relaks i oderwanie się od rzeczywistości, wsiadaj w samochód bądź też pociąg czy inny środek transportu i przyjedź na Kaszuby.

Data dodania: 2009-08-20

Wyświetleń: 2835

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kaszuby to polska, historyczna kraina położona na Pomorzu, którą zamieszkują Kaszubi posiadający swój własny, język kaszubski. Kaszuby posiadają również swoją własną flagę oraz herb kaszubski. Zapraszamy do zapoznania się z tym jakże atrakcyjnym miejscem w Polsce. Warto również, zapoznać się z takimi atrakcjami Kaszub jak...

Parowozownia w Kościerzynie

Dziś parowozownia stanowi filię muzeum Zakładu Taboru Kolejowego w Gdyni. Ma charaktery wybitnie historyczny ? ale także pedagogiczny, bowiem liczne ekspozycje urządzono tu z myślą o zachowaniu i przekazaniu najlepszych kolejarskich tradycji.

Młyn wodny w Lipuszu

Klasyczny młyn poruszany siłą spadającego wodospadu (energia odzyskiwana z wody spadającej nieprzerwanie z dużych wysokości). Leży nad Czarną Wdą, na Kaszubach, początkowo był wyłącznie konstrukcją drewnianą, pochodzi z początków XIX wieku. Z czasem został podmurowany. Dziś jest starannie zakonserwowanym zabytkiem kultury kaszubskiej.

Zamek w Bytowie

Jest to jeden z największych w całości zachowanych zamków na Kaszubach. Stanowi przykład architektury Krzyżackiej ? został zbudowany ok. 1400 roku naszej ery, ale już prawie sto lat później powrócił w ręce polskie za sprawą Księcia Pomorza, Eryka II. W tych czasach był poważnie remontowany, co widać do dziś w jego nieco unowocześnionym wnętrzu. W wieku XVI zamek przeszedł w ręce niemieckich Gryfitów i stał się dla nich istotną warowną twierdzą. Później wraz z okolicznymi ziemiami powrócił znowu do rąk polskich.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena