Dezorientacja i bezsilność - takie uczucia towarzyszą większości osób, które po raz pierwszy przybywają na lotnisko. Nowi pasażerowie zazwyczaj czują się przytłoczeni ogromem terminalu, a także czują podenerwowanie wynikające z nieznajomości lotniskowych procedur.

Data dodania: 2009-08-18

Wyświetleń: 2084

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dla własnego dobra powinni oni zaznajomić się ze zwyczajami panującymi w okolicy pasów startowych.

Samolot to środek transportu bardzo różniący się od tych, z których korzystamy na co dzień. Bilety lotnicze nie są tak łatwo dostępne jak autobusowe, w związku z czym osoba planująca podróż nie powinna myśleć, że wystarczy pojawić się z walizką w terminalu, by w ciągu piętnastu minut móc znaleźć się na pokładzie. Miejscówki są wykupywane na wiele tygodni przez odlotem, wobec czego niezbędna staje się rezerwacja biletów lotniczych. Najwygodniej dokonać jej za pomocą Internetu –w ten sposób łatwiej zakupić tanie bilety, jako że można szybko i w prosty sposób porównać cenniki.

Przed wylotem do obcego kraju należy odpowiednio przygotować walizki. Na lotniskach obowiązują limity - zazwyczaj główny bagaż nie może przekroczyć dwudziestu lub dwudziestu pięciu kilogramów wagi. W przypadku bagażu podręcznego ograniczenia są większe - dopuszczają wniesienie na pokład torby lub plecaka o wadze do 10 kg, oraz o odpowiednich rozmiarach (są one ustalane wewnętrznie w każdej z linii). Należy pamiętać, że w bagażu podręcznym nie wolno przechowywać żadnych płynów ani ostrych narzędzi. Spragnieni pasażerowie będą mieli okazję zakupić napoje po odprawie celnej lub na pokładzie samolotu.

Po usłyszeniu wezwania do wejścia na pokład należy udać się do przejścia, które prowadzi do rękawa lub autokaru dowożącego pasażerów do samolotu. Na miejscu stewardessy rozpoczną sprawdzanie biletów i wpuszczanie na pokład. Zależnie od wybranych linii, można zajmować dowolne miejsca lub siadać wyłącznie na przypisanych fotelach. Przed startem należy wysłuchać instrukcji bezpieczeństwa oraz zastosować się do zaleceń kapitana. Wewnątrz maszyn obowiązuje zakaz palenia.

Po lądowaniu pasażerowie są prowadzeni do stanowisk celników, którzy sprawdzają paszporty i witają w swoim kraju. Bagaże są wyładowywane na ruchomą taśmę, na której krążą do czasu odebrania ich przez pasażerów. Kradzieżom walizek zapobiegają metki identyfikacyjne, przypinane przy odprawie. Są one przypisane do danego biletu. Każdy, kto odnajdzie swoje rzeczy, może już opuścić terminal - przekonany, że zorganizowanie przelotu nie jest zajęciem tak skomplikowanym ani strasznym, jakim się wydawało.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena