Były to firmy, za których usługi należało słono płacić. Dopiero niedawno mniejsi inwestorzy wyszli im naprzeciw - i szybko stworzyli równie potężne, choć wyróżniające się imperium.
Tanie linie lotnicze - bo o nich mowa - wychodziły naprzeciw potrzebom zwykłych ludzi, dla których lot maszyną należącą do wielkiej korporacji był zbyt drogim luksusem. Samoloty pozbawione niektórych udogodnień, choć równie szybkie i sprawne, w krótkim czasie zdobyły popularność wśród przeciętnych Kowalskich. Tanie bilety od początku swojego istnienia sprzedawały się znakomicie, pozwalając niezbyt zamożnym europejczykom podróżować do odległych zakątków globu.
Z punktu widzenia Polaków najbardziej liczącymi się liniami tego typu są Wizzair, Ryanair i Easyjet. Wizzair jest firmą węgierską, założoną niedawno, bo w roku 2003. Jest to stosunkowo niewielkie przedsiębiorstwo, posiadające jedynie dwadzieścia dwa samoloty, które kursują na godnej podziwu liczbie stu dwudziestu tras. Jest to firma szczególnie popularna w Polsce, gdyż zapewnia połączenia między naszym krajem a niemal trzydziestoma europejskimi portami lotniczymi.
Ryanair to najstarsza i największa z tanich europejskich linii lotniczych. Pochodzi z Irlandii, gdzie ufundowano ją w roku 1985. Posiada aż dwieście samolotów, kursujących na kilkuset trasach. Imponujące jest tempo rozwoju korporacji - w pierwszym roku swojego istnienia miała ona jedynie pięć tysięcy pasażerów; współcześnie ich liczba wynosi pięćdziesiąt pięć milionów.
Easyjet to przedsiębiorstwo z Wielkiej Brytanii, założone w 1995 roku. Samoloty wchodzące w jego skład latają między największymi miastami w Europie, przewożąc rocznie ponad czterdzieści pięć milionów pasażerów. Jest to firma dynamicznie rozwijająca się - po czternastu latach istnienia posiada flotę składającą się aż ze 171 maszyn.
Powyższe przedsiębiorstwa królują w przestworzach, przewożąc rocznie ponad sto milionów pasażerów. Ich atutem są przede wszystkim niskie ceny biletów, przystępne dla większości ludzi. Jednakże uprzejma i profesjonalna obsługa, bogactwo połączeń i duża częstotliwość kursów także miały duży wpływ na sukces tanich linii lotniczych.