Pustak najczęściej kojarzy się z niewykończonymi, szarymi domami, które jeszcze kilkanaście lat temu dominowały w naszym krajobrazie. Dlatego też sporo osób decyduje się na użycie innych materiałów, uważając pustaki za rozwiązanie dla biednych. Czy rzeczywiście mają rację?

Data dodania: 2007-06-04

Wyświetleń: 11383

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W budownictwie jednorodzinnym największym popytem cieszą się te materiały budowlane, które przy niewielkim nakładzie kosztów zapewnią odpowiednią izolacyjność termiczną budynku.

Takim materiałem budowlanym jest zwykły pustak. Otwory w nim najczęściej usytuowane są mijankowo, dzięki czemu maleje szansa na powstanie mostków termicznych, dodatkowo pustaki mają z reguły większe rozmiary niż inne materiały budowlane, co z kolei przekłada się na mniejszą ilość spoin w ścianie, co również wpływa na termoizolacyjność budynku. Nie można też zapominać, że rozmiary tych elementów przyspieszają znacząco budowę, obniżając tym samym koszty robocizny. Owszem, mimo drążeń są one cięższe od cegieł, jednak na 1 m2 potrzebne są tylko 22 sztuki pustaków typu MAX o rozmiarach 288x220x188 mm i aż 128 sztuk cegieł o rozmiarach 250x65x120 mm. Mur z pustaków jest tym samym lżejszy, niż gdybyśmy zastosowali pełne materiały budowlane, a przy okazji zmniejsza się szansa, że robotnicy popełnią błędy stawiając go. Wadą stosowania pustaków jest ich większa kruchość w porównaniu z materiałami pełnymi oraz mniejsza wytrzymałość.

Pustak to jednak nie tylko ściany zewnętrzne. Te materiały budowlane stosuje się także w konstrukcjach stropowych, ścianach działowych czy przewodach dymowych i wentylacyjnych. Jednak sam kształt pustaka i jego zastosowanie to nie wszystko. Obecnie na rynku dostępne są pustaki wykonane z różnych surowców. Najczęściej można spotkać materiały budowlane tego typu z ceramiki i ceramiki poryzowanej, żużlobetonowe oraz keramzybetonowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, wybór najodpowiedniejszego należy do inwestora. Warto jednak pamiętać, że pustaki keramzytobetonowe i produkowane z ceramiki poryzowanej mają najlepsze parametry cieplne, podczas gdy żużlobetonowe cechują się większą wytrzymałością. Wszystkie te materiały budowlane mają bardzo dobrą izolacyjność akustyczną szczególnie, jeśli prostokątne szczeliny są ustawione prostopadle do płaszczyzny ściany.

Osoby, którym pustak kojarzy się przede wszystkim z chropawym, szarym klockiem powinny pamiętać, że nowoczesne pustaki przeszły podobną ewolucję jak inne materiały budowlane. W przeciwieństwie do tych stosowanych jeszcze kilkanaście lat temu, dość często mają powierzchnie boczne wyprofilowane we wpusty i wypusty, podobnie jak choćby bloczki profilowane Ytong,które można obejrzeć na stronie http://www.xella.pl lub też tzw. kieszenie, co ułatwia stawianie prostych ścian, przyspiesza budowę i zmniejsza zużycie zaprawy.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena