Wyposażając kuchnię należy już na wstępie rozważyć rozmieszczenie poszczególnych sprzętów, tak aby codzienne czynności związane z przygotowywaniem posiłków przebiegały sprawnie.

Data dodania: 2009-07-31

Wyświetleń: 2223

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Planowanie kuchni warto rozpocząć od umiejscowienia zlewozmywaka. Najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem jest umieszczenie go w pobliżu płyty grzejnej oraz lodówki. Nowoczesnym i dość popularnym rozwiązaniem jest wyspa kuchenna, na którą najczęściej składa się płyta grzejna i właśnie zlewozmywak oraz blat kuchenny, na którym można postawić niezbędne przy gotowaniu naczynia lub sprzęty kuchenne. Nad płytą grzejną powinniśmy umieścić okap.
Oferta producentów zlewozmywaków jest obecnie bardzo bogata. Naprawdę jest w czym wybierać. Jeśli chodzi o materiał, z którego zlewozmywaki kuchenne mogą być wykonane to w sprzedaży dostępne są: zlewozmywaki emaliowane, stalowe, kompozytowe oraz ceramiczne.
Najpowszechniejsze i najtańsze są z pewnością zlewozmywaki emaliowane. Są one najczęściej kupowane z uwagi na wygodę w użytkowaniu, bo łatwo utrzymuje się je w czystości. Niestety ich wadą jest to, że emalia dość łatwo odpryskuje. W tych miejscach najczęściej tworzy się rdza. Dziś zlewozmywaki emaliowane powoli odchodzą do lamusa. Przy tych wykonanych z innego tworzywa prezentują się mało estetycznie i dość szybko widać na nich ślady użytkowania. Wciąż jednak można spotkać je w sklepach, a wiele osób decyduje się na ich kupno, właśnie ze względu na ich niską ceną.
Równie popularne są zlewozmywaki stalowe. Wymagają nieco większej dbałości, gdyż należy je przetrzeć do sucha, tak aby nie było widać śladów po wyschnięciu wody. Ich powierzchnia jest natomiast bardzo odporna na uderzenia i ścieranie. Zlewozmywaki stalowe mogą mieć powierzchnię matową lub z połyskiem.
Zlewozmywaki kompozytowe, czyli mineralno-żywiczne, wykonane są z tworzywa, na które składa się mielony granit, kwarc lub krzem połączony z żywicą syntetyczną. Wygląda on jak kamień, bardzo ładnie się prezentuje, nie ulega zbyt łatwo uszkodzeniom mechanicznym. Łatwo go również utrzymać w czystości.
Najdroższe są bez wątpienia zlewozmywaki ceramiczne. Wykonane z wypalanej gliny są niezwykle odporne na zarysowania i inne uszkodzenia.
Wybierając zlewozmywak warto również wziąć pod uwagę to, w jaki sposób się go montuje, jego wymiary, liczbę komór oraz wyposażenie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena