Artykuł ten dedykuję i kieruję wszystkim chłopcom i Panom :)

Data dodania: 2009-07-30

Wyświetleń: 1976

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gdy przychodzą do Ciebie koledzy – znajomi na mecz ……czy też luźną rozmowę, to stawiasz na stole piwo…….chipsy czy chrupki….. i nie martwisz się zasadami ułożenia naczyń…..poprawnym zachowaniem itd.
A co się w Twojej głowie dzieje gdy spodziewasz się wizyty kogoś ważnego, na kim chcesz zrobić dobre wrażenie ……..nie daj Boże przyszłych (lub obecnych) teściów ?
Albo dostajesz zaproszenie na wykwintne przyjęcie ?
Pomogę Ci to ułatwić …..ciężar zasad zostaw na moich barkach :).
Jedyne co będziesz musiał ……to przeczytać ten artykuł ……zobaczysz jakie to proste.
Udowodnisz, że stać Cię na wszystko ……że wart jesteś ukochanej córeczki mamusi i tatusia…….że szef się nie pomylił dając Ci awans.
Wiesz …..w życiu są pewne zasady – i choć „zasady można łamać” – to czasem jednak warto je poznać i kierować się nimi…….nie znasz dnia ani godziny.

No to zaczynamy…….na początek parę zasad „estetyki stołu”.

Wiedziałeś o tym, że ładnie i estetycznie nakryty stół wzmaga łaknienie ?
Dla wyjątkowych gości warto mieć dekoracyjny obrus …….taki którego nie używasz na co dzień. W przypadku, gdy goście zjawią się niespodziewanie to warto by Twój „codzienny” obrus był czysty ……..to nie wymaga dużo pracy – po prostu zmieniaj go gdy już wybrudzisz.
Lecz jeżeli nie masz czasu o tym myśleć ……to polecam obrus plastikowy – wystarczy przetrzeć mokrą a potem suchą szmatką i gotowe.
No chyba, że chcesz się pozbyć gości, bo akurat w lodówce tylko wiatr hula / jakoś tak nie było czasu na zakupy ……to nie sprzątaj :p ……ale w tym przypadku nie daję gwarancji, że sobie pójdą.
Skoro już mamy czysty stół to teraz pora na przybranie…….nie musi być niewiadomo jak efektowne.
Byłam kiedyś na takiej „wystawnej” kolacji u koleżanki …….chciała zrobić babski wieczór, ale z wyjątkowym nastrojem. Tak bardzo skupiła się na dekoracjach, że nie było gdzie talerza postawić …..nie polecam.
Wystarczy postawić na stole mały flakonik z kwiatkami ……duży może zasłonić osoby siedzące po drugiej stronie stołu.
W przypadku, gdy koniec stołu jest wolny ……wiesz, że nikt tam nie usiądzie, bądź nie postawisz tam naczyń z np.: sosem itd. ……..to można tam postawić wazon z wyższymi kwiatami …….polecam też świeczki - nie muszą być zapalone.
Jako dekoracji na końcu stołu, możesz też użyć owoce w półmisku …..czy też koszyczku.
Jak ustawić krzesła i stół ? …….praktycznie – chodzi o to, żeby goście mieli swobodę gdy siadają czy też wstają.
Światło padające na stół powinno być jasne ….lecz nie za jaskrawe. Najlepsze w takich sytuacjach jest światło padające z góry. Jeżeli chcesz użyć bocznego oświetlenia …..to najlepiej w sytuacji, gdy koniec stołu jest wolny. Światło padające z tej perspektywy oświetla całość stołu i gości. Jeżeli boczne światło pada z za danej osoby …..to może oślepiać naszych gości / czy też nas siedzących naprzeciw.
No chyba, że chcesz ukryć trądzik, który nagle się pojawił na twarzy ……czy też fryzjerowi ręka poszłam nie w tą stronę co trzeba, a nie masz czasu na poprawę włosów ……to usiądź tak, żeby boczne światło było za Twoimi plecami. Możliwe, że goście nic nie zauważą ……w końcu „najciemniej pod latarnią" :).

Teraz można nakrywać to stołu……a więc:
- pokrojony chleb włóż starannie do koszyczka ……a jeżeli nie masz koszyczka, to ułóż go na talerzyku
- stawiamy płytkie talerze a na nich głębokie
- nóż i łyżka po prawej stronie
- widelec po lewej
- łyżeczka poziomo, w górnej części względem talerzy
- nóż do ryb kładziemy po prawej stronie talerza a widelec po lewej …….czyli taka sama zasada jak wyżej. W przypadku, gdy mamy dwa widelce, to kładziemy je tak samo – jeden po lewej, drugi po prawej stronie
- talerzyk deserowy stawiamy na lewo od talerza
- widelec do ciasta kładziemy po prawej stronie talerzyka deserowego
- zasada jest taka, że sztućce układamy w kolejności co do podawanych potraw ……od zewnątrz do wewnątrz

WAŻNE – pamiętaj, aby każdy półmisek stawiany na stole – czy to z wędliną, ziemniakami, serem itd. – miał własne sztućce. Goście nie powinni nakładać sobie własnymi sztućcami.

Napoje.
Pamiętaj, że to Ty dysponujesz trunkami – to Ty dbasz o to, by kieliszki nie stały puste.
Przed wystawnym przyjęciem dobrze by było dowiedzieć się, co kto pije. Wyobraź sobie miłe zaskoczenie w oczach gości, gdy zaserwujesz im ich ulubione trunki.
- kieliszki postaw na prawo od talerza …..nie ważne, czy gość jest lewo czy prawo ręczny ….zasada jest jedna !
- w przypadku, gdy planujemy podać różne trunki …szkło postaw według kolejności podawania – od prawej do lewej
- do szklanek, bądź kufli do piwa użyj podstawek …….mogą też być małe serwetki – takie specjalne pod szklanki
- w przypadku kawy czy herbaty…… to najlepiej podawać je w filiżance ze spodkiem ……stawiamy na prawo od talerzyka deserowego
- łyżeczka do kawy leży na spodku po prawej stronie filiżanki
Zasady podawania win odpowiednich do potraw……..oraz w jakich kieliszka je podawać……znajdziecie w artykule „Wina? Jakie, do czego”.

Serwetka:

- gdy masz zdolności układasz ją udrapowaną – czyli w odpowiedni sposób ładnie zwiniętą ……..jeżeli nie masz takich zdolności to gładką …….ale w obu przypadkach kładziesz na talerzu, po jego lewej stronie.
- a co z serwetkami papierowymi ?.........zwijasz je w tubę / rożek i stawiasz na stole w specjalnym naczyniu – może to być też ładna szklanka ……ale nie kubek !!!!

I pamiętaj o tym, by na bieżąco zbierać zużyte już naczynia.

No to teraz troszkę savoir vivre……..czyli jak się zachować:
- gospodarz wskazuje gościom ich miejsce przy stole ……w przypadku większego przyjęcia możesz zastosować „wizytówki” – czyli na karteczkach wypisujesz imiona / z nazwiskiem gości……i stawiasz te wizytówki za talerzem głębokim.
- gospodarz zasiada do stołu pierwszy - w przypadku wizyty teściów możesz pomóc teściowej pierwszej usiąść ……..tzn. odsuń delikatnie krzesło, pozwól teściowej usiąść i delikatnie przysuń mamę do stołu. Niech Cię nie kusi odsunąć krzesło gdy będzie siadała ………może skończyć się to studiowaniem tej książki !!
- gospodarz daje znać do rozpoczęcia…….i tak samo jest w przypadku gdy obiad / kolacja się skończy, gospodarz informuje gości o tym, że można już odejść od stołu
- przed rozpoczęciem konsumpcji nakładamy sobie na kolana serwetkę, która leży na talerzu.
Tylko nie rób sobie z nie śliniaczka …….tzn. nie zakładaj jej za kołnierzyk
- usiądź wygodnie ……..nie podpieraj głowy ręką ……nie zakładaj nogi na nogę (może Ci być po pewnym czasie nie wygodnie, a głupio jest wiercić się co chwilę na krześle)
- z umiarem nakładaj jedzenie na talerz ……nawet gdy jesteś bardzo głodny. Lepiej poprosić o dokładkę, niż wyjeść wszystko co jest na stole
- goście nie zaczynają jedzenia do póki gospodarz nie da sygnału, że można już zacząć
- jemy powoli, małymi kęskami ……nie ciamkamy, nie siorbiemy
- postaraj się zachować porządek na swoim talerzu …….nie rozgniataj potraw i nie rozrzucaj ich
- nie pochylaj się za bardzo nad talerzem ……raczej staraj się siedzieć prosto - gdy już skończysz pierwszą potrawę, a goście dalej jedzą ……..nie popędzaj ich …… oprzyj się na krześle, a ręce schowaj pod stół. Możesz też delikatnie sobie popijać trunek ……pamiętaj, delikatnie :)
- podczas głównych dań nie wznoś toastów ……zrób to podczas deseru
- gdy już skończysz jeść, wycierasz usta i ręce serwetką……. możesz ją położyć po lewej stronie talerza – oczywiście swojego – a w przypadku papierowych serwetek ……zostawiamy je zmięte na pustym talerzu.

Myślę, że teraz tak przygotowany możesz podbijać świat....powodzenia !!

Italiana


Licencja: Creative Commons
0 Ocena