Prace wykończeniowe potrafią trwać wieczność... Nic więc dziwnego, że kompleksowe systemy zabudowy są tak popularne.

Data dodania: 2007-06-03

Wyświetleń: 11204

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nowoczesne budownictwo jednorodzinne coraz częściej opiera się na takich systemach, dzięki którym postawienie domu jest szybsze i tańsze, a budynek spełnia wyznaczone normy. Ta zasada dotyczy zarówno wylewania fundamentów jak i prac wykończeniowych, o stawianiu ścian nie wspominając. Budowa domu to w końcu nie tylko konieczność zakupu odpowiedniej działki, wyboru projektu czy zaopatrzenia się w materiały budowlane. To także koszty robocizny oraz czas, który dzieli nas od wprowadzenia się do własnego mieszkania. Nic więc dziwnego, że budownictwo jednorodzinne korzysta z takich rozwiązań jak systemy budowlane typu Xella 20 cm czy systemy suchej zabudowy takie jak farmacell.

Choć budownictwo jednorodzinne od dawna korzysta z płyt gipsowo-kartonowych, stosowanych do zabudowy poddaszy jako ścianki działowe, okładziny ścian czy stropów i sufitów podwieszanych czy też jako suchych tynków - problem polega na tym, że nie wszędzie można je stosować. Gips łatwo chłonie wodę i standardowe płyty tego rodzaju nie nadają się do stosowania w wilgotnych pomieszczeniach czy jako okładziny ścian zewnętrznych. Owszem, istnieją specjalne płyty tego rodzaju, nasączane środkiem hydrofobowym i coraz popularniejsze jeśli chodzi o budownictwo jednorodzinne, ale nawet one nie mogą być stosowane tam, gdzie wilgotność powietrza wynosi ponad 85% i utrzymuje się dłużej niż 10 godzin. Dodatkowym problemem jest podatność tego typu płyt na uszkodzenia mechaniczne, zarówno w czasie transportu jak i montażu. Dlatego też, jeśli chodzi zarówno o budownictwo jednorodzinne, jak i wielorodzinne czy przemysłowe, od dłuższego czasu poszukuje się systemów równie szybkich w montażu i wydajnych, lecz pozbawionych wymienionych wad.

Jednym z nich są płyty gipsowo-włóknowe oraz płyty cementowo-włóknowe farmacell. Pierwsze z nich budownictwo jednorodzinne wykorzystuje tak samo jak płyty gipsowo-kartonowe, drugie zaś przeznaczone są do ścian zewnętrznych. Inna niż w wypadku płyt g-p technologia produkcji oraz inne materiały stosowane w wypadku płyt cementowo-włóknowych, polepszają jakość produktów oraz dają nowe możliwości ich zastosowania. Dzięki temu systemowi możliwe jest kompleksowe i szybkie wykończenie domu i choć cena płyt farmacell jest ciągle niezbyt atrakcyjna, w porównaniu do płyt gipsowo-kartonowych, budownictwo jednorodzinne korzysta z nich coraz częściej.

Więcej o płytach gipsowo-włóknowych oraz cementowo-włóknowych farmacell można znaleźć na oficjalnej stronie Xelli.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena