Żaden dom, choćby nawet urządzony z najlepszym wyczuciem smaku, z wykorzystaniem dobrych materiałów i dopasowaniem wszystkich detali nie będzie cieszył oka, jeśli zapomni się o podłodze. Nic bardziej niż ona nie nadaje charakteru całemu mieszkaniu.

Data dodania: 2009-07-29

Wyświetleń: 3676

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Doświadczony projektant wnętrz od razu tworząc swoją wizje układa w myślach najlepszą dla danego wnętrza podłogę. Jakie będzie jej tworzywo, układ i kolor zależy wyłącznie od mieszkańców, którzy mają najlepsze rozeznanie w funkcjach poszczególnych pokoi. Jest bowiem bardzo istotne, jakie przeznaczenie ma dany pokój. Błędem byłoby takie projektowanie wnętrz, gdzie ceramiczne płytki kładziemy w pokoiku dziecięcym, który wymaga ciepłej atmosfery, a taką jak wiemy może dać doskonałej jakości dywan z nie pylących włókien. Kiedy zabieramy się za urządzanie własnego lokum nie należy bagatelizować z jakiego materiału i w jaki sposób zostanie ułożona nasza podłoga. Jeśli zrobimy to dobrze z pewnością będzie nam służyć długie lata.



Nie można być naiwnym, dobra ekipa nie zapewni nam trwałości użytego materiału, bardzo ważna jest konserwacja i samo korzystanie z wyłożonych parkietów. Trzeba pamiętać, że drzewo cały czas pracuje, w zależności o temperatur i poziomu wilgotności kurczy się i rozpręża. Układając taką podłogę należy liczyć się z możliwością pojawienia się szczelin czy z delikatną zmianą koloru. Jedne gatunki ciemnieją, a inne jaśnieją pod wpływem światła i nikt nie ma na to wpływu – to cecha tego tworzywa. Do konserwacji drzewa cały czas ulepszane są nowe specyfiki. Wysoka technologia pozwala na kompleksową opiekę naszego delikatnego podłoża. Odpowiednio stosowane preparaty zapewniają utrzymanie powierzchni w optymalnych warunkach, odżywiają podłogi, chronią przed zniszczeniami, ścieraniem wierzchniej warstwy czy wszelakimi zarysowaniami, a także pomagają gospodyniom w utrzymaniu czystości. W marketach budowlano-wykończeniowych możemy spotkać różnego rodzaje oleje, woski lub lakiery. Te ostatnie były niegdyś bardzo powszechne, dawały dobre rezultaty i chroniły podłoże. W ostatnich latach jednak wysoki połysk jaki dawały zaczął nie pasować do wizji projektantów i zaczęto rezygnować z tego preparatu na rzecz wosków i olei. Jeśli chodzi o woski to za ich główną zaletę uważa się podwyższenie walorów estetycznych w miejscach gdzie zostały one nałożone. Odkryto bowiem, że słoje i struktura drzewa jest dzięki nim bardziej uwypuklona i cieszy oko pięknem ukrytym samym w sobie. Przykrywanie dywanikami podłóg, wykonanych z dobrej jakości drzewa o wyraźnym rysunku słojów, uważane jest za grzech stylistyczny. Oleje odżywiają drewnianą posadzkę, nadają jej także matową, delikatną powłokę. Niewielkim minusem jest fakt, że stosowanie wosków i olei musi być często powtarzane, efekt jest bowiem krótkotrwały ( najczęściej ponowną konserwacje zaleca się po upływie jednego roku). W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać możemy wybrać odpowiedni środek. Bez problemu projektant wnętrz doradzi nam nie tylko odpowiedni preparat, ale także udzieli pomocnych wskazówek jak właściwie zadbać o zastosowany w mieszkaniu rodzaj podłogi.



Jeśli zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniego surowca dla naszych podłóg, drzewo zadowala najbardziej wybrednych. Stosunkowo do swojej ceny oferuje gwarancje wytrzymałości i estetykę pomieszczeń. Od wielu lat w Polsce i na świecie królują posadzki drewniane, aranżacja wnętrz stosuje tu rozwiązania, które ze zwykłej drewnianej podłogi potrafią uczynić królewski i niepowtarzalny parkiet. Drzewo to materiał nie tylko wytrzymały, ale i bardzo piękny. Różnorodność gatunków, a tym samym kolorów, faktur i struktur daje wolną rękę projektantom i szerokie pole do popisu. Zarówno rodzime drewno jak i to sprowadzane z zagranicy pozwala na skomponowanie pięknych mozaik. W tym wypadku trzeba jednak liczyć się z większymi kosztami. Gatunki takie jak jatoba czy iroko przy odpowiednim wykończeniu są niezwykle odporne na wilgoć, a co za tym idzie z powodzeniem mogą zastąpić glazurę nie tylko w łazience, ale i w kuchni. Jeśli decydujemy się na drewnianą podłogę mamy szerokie spektrum możliwości. Od prostych, litych desek, po parkiety, wcześniej wspomniane mozaiki z kombinowanego tworzywa, czy panele.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena