Dowiedz się jak regulować ciepło oddawane przez podłogówkę. Regulowanie ciepłem to bez wątpienia duża oszczędność energii cieplnej oraz naszych pieniędzy. Nowoczesne ogrzewanie domu.

Data dodania: 2009-07-28

Wyświetleń: 5344

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sterowanie wodnym ogrzewaniem podłogowym

Wodne ogrzewanie podłogowe to ogrzewanie akumulacyjne niskotemperaturowe. Oznacza to, że nagrzana woda, która jest w rurach instalacji podłogówki przez pewien czas oddaje ciepło bez potrzeby ciągłego podgrzewania wody. Akumulacja w systemach grzewczych to wielka zaleta, ponieważ w ten sposób oszczędzamy na energię.

Aby móc sterować podłogówka konieczne jest rozwinięcie do każdego pokoju z osobna nici rur, w których popłynie woda. Ten zabieg jest konieczny, ponieważ gdy mamy potrzebę dogrzania jednego pomieszczenia nie musimy ogrzewać całego domu.

Rury z wszystkich pomieszczeń w domu powinny być doprowadzone do rozdzielacza.
Rozdzielacz jak sama nazwa wskazuje rozdziela wodę. Nasz rozdzielacz obowiązkowo musi być wyposażony w zawory termostatyczne, które będą współgrały z termostatami umieszczonymi w każdym pokoju z osobna. Termostaty odczytują temperaturę w danym pomieszczeniu i wysyłają sygnał do zaworów, które gdy jest zbyt zimno otwierają się i zamykają, gdy jest już zbyt ciepło.

Sterowanie ciepłem to bez wątpienia duża zaleta, ale wodne ogrzewanie podłogowe posiada sporo wody w rurach i gdy zrobi się zimno w pokoju to musimy dłuższą chwilę poczekać aż woda znów się rozgrzeje i odda ciepło na pomieszczenia.

Zanim zdecydujesz się na tego typu ogrzewanie domu porównaj ceny instalacji w wielu sklepach. Na polskim rynku jest ogromna ilość firm oferująca akcesoria ogrzewania podłogowego, ale warto trochę poszukać i kupić produkt tej samej jakości w dużo niższej cenie. Przy zakupie należy również sprawdzić gwarancje, jaką daje nam producent systemów grzewczych. Na standardowe zawory termostatyczne dostaniem maksymalnie kilka lat gwarancji a zawory renomowanych producentów możemy dostać nawet kilkanaście lat.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena