Ogrzewanie podłogowe jest sposobem na oszczędne ogrzewanie domu. Do wyboru mamy dwa rodzaje ogrzewanie podłogowego - wodne i elektryczne. Każdy z dwóch typów podłogówki ma swoje zalety, ale również i wady.

Data dodania: 2009-07-21

Wyświetleń: 3351

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ogrzewanie podłogowe wodne



Instalacja ogrzewania podłogowego wodnego jest dużo droższa i o wiele bardziej pracochłonna niż jej elektrycznego odpowiednika. Koszt wykonania sieci rur w podłodze, którymi płynąć będzie ciepła woda, zamontowania kotła paliwowego oraz zapewnienia o prawidłowej wentylacji w budynku zmusza do zainwestowania w to przedsięwzięcie dosyć sporych nakładów pieniężnych. A jeśli zdecydujemy się na montaż pompy ciepła bądź na wykorzystanie gazu do podgrzewania wody, to wydatki związane z instalacją wzrastają. Ponadto, montaż ogrzewania podłogowego wodnego może okazać się niemożliwy w niektórych budynkach już istniejących, ze względu na duży wzrost ciężaru podłogi. Odradzane jest stosowanie tej instalacji w domach, które nie są na stałe zamieszkane, gdyż zamarznięcie wody w rurach może skutkować ich rozsadzeniem i zalaniem budynku. Zmusza to domowników do ciągłego utrzymywania dodatniej temperatury we wszystkich, zaopatrzonych w instalację wodną pomieszczeniach. Pomimo tych środków zapobiegawczych, nie można też nigdy wykluczyć awarii systemu, która również skutkowałaby zalaniem budynku. Za to za największą zaletę tego typu ogrzewania można niewątpliwie uznać niski koszt eksploatacji (zwłaszcza, gdy system jest wspomagany przez pompę cieplną, wykorzystującą bezpłatne zasoby naturalne). W związku z tym wydatki poniesione na instalację zwracają się w przeciągu kilku lat eksploatacji, co sprawia, że ogrzewanie podłogowe wodne jest bardziej ekonomiczne i ekologiczne, niż ogrzewanie podłogowe elektryczne.



Ogrzewanie podłogowe elektryczne



Ogrzewanie podłogowe elektryczne może występować w dwóch postaciach : albo jako sieć kabli sporządzonych z drutu oporowego, którą umieszcza się pod posadzką, albo jako specjalne, cienkie, łatwe w montażu maty grzejące, które są rozkładane na posadzce. Koszt instalacji tego ogrzewania jest dość niski, jednak wydatki związane z eksploatacją mogą okazać się stosunkowo wysokie, gdyż są one bezpośrednio sprzężone z ceną energii elektrycznej. Ten system ogrzewania jest wygodny i łatwy w obsłudze. Może być zastosowany praktycznie w każdym budynku, w którym jest dostęp do prądu elektrycznego. Niewątpliwym minusem jest w tym wypadku zależność ogrzewania od dostawy energii elektrycznej – gdy nie ma prądu, jest też zimno. Za to za wielki plus trzeba uznać szybkie nagrzewanie się układu do żądanej temperatury, co bardzo dobrze sprawdza się również w pomieszczeniach lub budynkach, w których nie przebywa się non-stop, gdyż nie pociąga za sobą konieczności ogrzewania pomieszczeń, gdy nikogo w nich nie ma. Na dodatek niekorzystanie z instalacji przez dłuższy czas zimą, nie pociąga za sobą niebezpieczeństwa jej zamarznięcia. Nie trzeba też się martwić o wycieki wody, które mają miejsce w instalacjach grzewczych wodnych. Korzystając z ogrzewania podłogowego elektrycznego oszczędzamy przestrzeń zarówno w poszczególnych pomieszczeniach (bo nie potrzebujemy już kaloryferów), jak i w w perspektywie całego budynku (gdyż miejsce przeznaczone na kotłownię, możemy w pełni wykorzystać jako innego rodzaju pomieszczenie użytkowe).




Na koniec - zanim zdecydujesz się ogrzewanie podłogowe skontaktuj się z fachowcem, który ma specjalne uprawnienia do montażu podłogówki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena