W sieci powstaje coraz więcej serwisów aukcyjnych, gdzie można nabyć atrakcyjne przedmioty w bardzo niskich cenach. Aby zwiększyć szansę na wygraną należy wybrać właściwy portal, a także odpowiednią strategię licytacji.

Data dodania: 2009-06-08

Wyświetleń: 3321

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W Internecie można spotkać wiele serwisów aukcyjnych oferujących swoim użytkownikom zakup rozmaitych przedmiotów drogą licytacji. Ostatnio bardzo popularne stały się strony, gdzie aukcje prowadzone są w sposób bardzo dynamiczny, a sami użytkownicy mogą podbijać cenę składając swoje oferty w taki sposób, by w rezultacie nabyć dany przedmiot za bardzo okazyjną kwotę. Sam sposób prowadzenia licytacji nazywany jest aukcjami typu podbij, gdzie nazwa ta pochodzi od pierwszego serwisu aukcyjnego tego typu, który pojawił się na naszym rynku – podbij.pl.

Wszystkie te serwisy aukcyjne typu podbij charakteryzuje bardzo zbliżony system działania – by móc złożyć własną ofertę w aukcji użytkownik musi najpierw wykupić wybrany pakiet punktów, które umożliwią mu licytację. Sama zasada działania serwisu jest dość prosta – każda złożona oferta w aukcji podbija cenę o 1 grosz i jednocześnie przedłuża czas zakończenia aukcji. Jeżeli w tym czasie na aukcji nie pojawi się kolejna oferta aukcja się kończy, a wygrywającym jest użytkownik, który złożył swoją ofertę jako ostatni. Cena końcowa danego przedmiotu zależy więc jedynie od ilości ofert w danej aukcji. Z tego powodu, gdy jest małą ilość zainteresowanych, zdarza się, że aukcja zakończy się bardzo szybko i na kwocie jedynie kilku groszy.

Ponieważ złożenie każdej oferty „kosztuje” 1 punkt może się oczywiście zdarzyć, że dana osoba wykorzysta wszystkie zakupione punkty, ale nie wygra żadnej licytacji. Najważniejszym elementem strategii licytacji jest fakt, że własną ofertę należy złożyć w momencie, kiedy istnieje najmniejsza szansa, że inny użytkownik ją przebije. Właśnie z tego powodu bardzo ważne jest umiejętne rozporządzanie własnymi punktami i dokładna obserwacja przebiegu licytacji i działań innych użytkowników.

Serwisy aukcyjne typu podbij stają się coraz bardziej popularne i powstaje ich coraz więcej, przez co znacznie trudniej jest dokonać wyboru tego, w którego aukcjach mamy zamiar uczestniczyć. Konkurencja oczywiście nie jest jednak rzeczą złą. Przy wyborze serwisu należy przede wszystkim ocenić atrakcyjność przedmiotów wystawianych na aukcje, a także realną szansę ich wygrania. Jako, że to czy dane przedmioty są dla nas atrakcyjne stanowi cechę bardzo subiektywną, skupimy się na ocenie szans wygrania przedmiotów na aukcjach.

Niewątpliwie ważnym czynnikiem jest stosunek ilości wystawionych aukcji do ilości osób biorących w nich udział. Logiczne jest przecież, że w przypadku, gdy samych aukcji będzie mało, a chętnych użytkowników znacznie więcej, to rywalizacja będzie bardzo zacięta, a same szanse wygranej zmaleją. Tak naprawdę ważniejszym czynnikiem jest jednak ilość ofert, jaką dany użytkownik jest skłonny złożyć na aukcji. Kiedy przedmiot aukcji jest bardzo wartościowy to siłą rzeczy osoby biorące udział w licytacji są skłonne więcej wydać, by ten przedmiot otrzymać. Dodatkowo, gdy punkty są oferowane przez portal po bardzo niskich cenach, daje to użytkownikom złudne poczucie zwiększenia szans na wygraną, co jest jednak nie do końca prawdą. W przypadku, gdy punkty są sprzedawane w dużych ilościach, po bardzo niskich cenach, można się spodziewać, że na aukcjach będą pojawiać znaczne ilości ofert, przez co same ceny końcowe przedmiotów nie będą już tak atrakcyjne, a szanse na wygraną zmaleją. Jednak, gdy punkty są droższe, to sami użytkownicy znacznie bardziej zastanawiają się przed złożeniem własnej oferty, niejako bardziej „szanując” swoje punkty, a samych ofert w aukcjach jest mniej, przez co aukcje kończą się znacznie szybciej i na niższych kwotach. Użytkownik wybierając portal musi więc podjąć odpowiednią decyzję – czy chce spędzić dobrze czas składając oferty w aukcjach i licząc na wygraną, czy jednak rzeczywiście wygrać wybrane przedmioty.

Bardzo unikalnym serwisem typu podbij jest kuppieniadze.pl, gdzie towarem oferowanym na aukcjach są banknoty 100 i 50 USD. Właśnie towary oferowane na aukcjach w szczególności odróżniają ten serwis od innych. Zakupione na aukcjach dolary użytkownicy mogą następnie wymienić w dowolnym kantorze, a uzyskane w ten sposób środki przeznaczyć na dowolny cel. Jest to znaczne udogodnienie w porównaniu do innych portali, gdzie na aukcje wystawiane są określone produkty należące do konkretnej kategorii, ponieważ użytkownicy mogą nabyć towar, który dokładnie spełnia ich oczekiwania i realizuje wybrane potrzeby.
Jednak podstawową zaletą samego portalu jest jego obsługa, która momentalnie reaguje w przypadku wystąpienia błędów lub nieprzewidzianych okoliczności, a także bardzo szybko odpisuje na wszystkie zgłoszenia użytkowników. Dodatkowo wszystkie sytuacje sporne są zawsze rozwiązywane na korzyść osób biorących udział w aukcjach.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena