Choć pełna inwigilacja ludzi wydaje sie trudna w realizowaniu, coraz częściej słyszy się o pomysłach z książek Orwella rodem.

Data dodania: 2009-05-27

Wyświetleń: 2425

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wydawało by się, że całkowita i nieustanna kontrola ludzi jest niemożliwa. Mogło by się również wydawać że szpiegowanie jednostek, bez ich wiedzy jest wręcz niewykonalne. Jednak przy obecnym rozwoju techniki i umiejętnościach w miniaturyzacji sprzętu elektronicznego, wizja prosto z Orwellowskiego "Roku 1984" jest jak najbardziej realna.

Nieustanna obserwacja. Podsłuchy każdej rozmowy zarówno telefonicznej jak i każdej innej. Monitoring treści przeglądanych w Internecie, czy też generalnie monitoring prac wykonywanych na konkretnym komputerze. Wszystko to brzmi jak wyjęte prosto ze scenariusza filmu science fiction. Współczesny rozwój technologii oraz miniaturyzacja urządzeń technicznych takich jak kamery, mógłby urzeczywistnić ten scenariusz.

Podgląd ludzi może być prowadzony w zasadzie wszędzie. Na ulicach, w celu podglądu możliwe było by wykorzystanie kamer służących do monitoringu. Już teraz każde większe miasto na całym świecie wyposażone jest w kamery służące bezpieczeństwu ich mieszkańców. Jednakże czemu te kamery nie mogły by być również wykorzystywane w innych celach?

W domu, w pracy czy też w innych pomieszczeniach zamkniętych do podglądu może być wykożystywane w zasadzie wszystko. Umieszczenie kamery możliwe jest zarówno w dużych przedmiotach jak, obraz, radio bądź telewizor, jak również w przedmiotach bardzo małych jak maskotka czy długopis. Wystarczy że przedmiot ten będzie umieszczony w odpowiednim miejscu a całe pomieszczenie może być swobodnie monitorowane.

Jeżeli chodzi o podsłuchy zastosowanie ich jest również możliwe prawie wszędzie. Podobnie jak w przypadku kamer urządzenie podsłuchowe może być umieszczone w zasadzie we wszystkim. Różnica polega na tym, że podsłuch w przeciwienstwie do kamery rejestruje jedynie dźwięk dlatego też można go umieścić wszędzie. Podsłuch może być więc umieszczony zarówno w lapce biurowej, kalkulatorze, gniazdku w ścianie czy też w listwie przepieciowej jak również w guziku czy spince do krawata.

Żadnej trudności nie sprawia również monitoring treści przeglądanych stron internetowych czy też treści wprowadzanych do komputera. Istnieją różnego rodzaju programy szpiegowskie jak również urządzeniaza, za pomocą których monitoring ten moglby być możliwy. Wprowadzane do komputera treści mogą być monitoroade za pomocą tzw. keyloggerów. Keylogger to program monitorujący i zapisujący treści wprowadzane za pomocą klawiatury w osobnym pliku tekstowym. Keylogger może być wykorzystywany zarówno jako zainstalowany w komputerze program jak również jako użądzenie zewnętrzne takie jak sama klawiatura czy też specjalne nakładki montowane pomiędzy klawiaturą a komputerem. O ile programy zainstalowane na komputerze jest możliwy do wykrycia za pomocą oprogramowania antywirusowego o tyle urządzenia zewnętrzne nie zawsze są wykrywane.

Możliwe jest również monitorowanie wszelkich transakcji finansowych jak przelewy i zakupy dokonywane za pomocą karty/ kredytowej debetowej jak również przy pomocy komputera. W zasadzie każda transakcja bezgotówkowa jak wyciągnięcie pieniędzy z bankomatu czy też płatność kartą może być zarejestrowana co do kwoty czy też miejsca i przedmiotu zakupu.

Również nasza dokładna lokalizacja bądź też lokalizacja naszego samochodu może być kontrolowana. W tym celu wykorzystany może być nadajnik GPS i satelita.

Całkowita kontrola jest jak najbardziej możliwa. Podsłuchy, filmowanie, monitorowanie pracy na komputerze czy też rejestrowanie wszelkich transakcji finansowych mogłyby być przeprowadzane w sposób bardzo dyskretny i bez naszej wiedzy. Nie należy jednak popadać w panikę.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena