Świat się zmienia a wraz z nim sektor usługowy. Znikają zegarmistrze i ostrzenie noży, pojawia się … odzyskiwanie danych!

Data dodania: 2009-05-13

Wyświetleń: 2047

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odzyskiwanie danych to dla wielu hasło zupełnie obce i wiele nie mówiące. Jeżeli już się z czymś kojarzy, to z dużymi firmami i oderwanymi od życia informatykami. A nie powinno.
Żyjemy w coraz bardziej skomputeryzowanym świecie. Prawie każdy dom i praktycznie każda firma korzysta z komputerów. Znikają wielkie szafy pełne akt, zastąpione małymi i zgrabnymi płytami z danymi. Niestety ta nagła zmiana, oprócz niewątpliwych plusów niesie ze sobą ryzyko, a jest nim utrata danych. Najczęściej dochodzi do tego przypadkiem, albo poprzez fizyczne uszkodzenie nośnika (np. uderzenie o podłogę spadającego dysku twardego, burza i w efekcie spięcie w komputerze) albo przez uszkodzenie struktury danych na dysku (np. przez wirusy). I tutaj wkraczają firmy zajmujące się właśnie odzyskiwaniem danych. Specjaliści z tej dziedziny potrafią wręcz czynić cuda, odtwarzając utracone dane z mocno uszkodzonych nośników. Ich usługi sporo jednak kosztują, i trzeba się liczyć z wydatkiem przynajmniej kilkuset złotych. Pocieszający jest tutaj fakt że jeżeli nośnik nie został uszkodzony fizycznie, istnieje całkiem duża szansa na odzyskanie danych przy pomocy jednego z wielu dostępnych w Internecie darmowych programów. Od razu zaznaczyć jednak trzeba że i tutaj przyda się przynajmniej odrobina wiedzy o temacie gdyż nieumiejętne podejście do problemu może go tylko pogorszyć. Tak więc jeżeli padniemy ofiarą awarii nośnika, nie panikujmy. Wiele firm przeprowadzi analizę problemu za darmo, doradzą również najlepsze rozwiązanie. Jeżeli naprawdę nie stać nas na skorzystanie z profesjonalnej pomocy, możemy zabrać się za odzyskiwanie danych samemu, wspomagani specjalistycznymi programami i (miejmy nadzieję) przynajmniej minimum wiedzy o problemie.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena