Wybór sterylizatora parowego potocznie zwanego autoklawem jest trudny ze względu na zawiłości obowiązujących obecnie przepisów jak również niski poziom wiedzy sprzedawców. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych informacji.

Data dodania: 2009-05-12

Wyświetleń: 1930

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wybrać autoklaw ?

Kupując autoklaw powinniśmy kierować się zasadą doboru autoklawu do rodzaju wsadów jakie będziemy sterylizować. Nieporozumieniem jest wydawanie pieniędzy na autoklaw np. klasy N w sytuacji gdy materiały, które będziemy sterylizować kwalifikują się jako wsad z wgłębieniami Typu B nie mówiąc już o Typie A. Takie wsady w autoklawie klasy N nie zostaną skutecznie wysterylizowane.

Kolejną istotną cechą kupowanego autoklawu jest jego zdolność do skutecznego suszenia wsadów opakowanych. W autoklawach z suszeniem próżniowym (klasa S i B) proces ten przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo dla użytkownika. Po zakończonym procesie sterylizacji wyciągamy z autoklawu doskonale wysuszone pakiety, gotowe do natychmiastowego użycia.

W autoklawach klasy najniższej, czyli klasy N nie posiadających suszenia próżniowego zakończenie procesu sterylizacji wsadów opakowanych jest nieskuteczne. Najczęściej pakiety są wilgotne, a w skrajnych przypadkach znajduje się w nich woda ! Producenci tych urządzeń zalecają zazwyczaj w tym przypadku uchylenie drzwi autoklawu i włączenie programu dodatkowego suszenia. Mało tego, że jest, to dość kłopotliwe, to jeszcze należałoby się zastanowić, czy szczelność mikrobiologiczna wilgotnych pakietów jest zachowana.

Kolejną kwestią często pojawiającą się w rozmowach z naszymi klientami jest zdolność autoklawów klasy S do sterylizacji materiałów wgłębionych Typu A, czyli np. końcówek stomatologicznych lub endoskopów. W tym przypadku sprawa jest prosta. Jeżeli producent autoklawu klasy S przeprowadził szczegółowe badania i testy oraz dysponuje stosowną dokumentacją świadczącą, że dany autoklaw skutecznie sterylizuje wsady wgłębione Typu A możemy go w tym celu używać. Prosimy zwrócić uwagę, że nie wystarczy tu dobre słowo sprzedawcy, czy importera. Autoklaw musi posiadać pełną dokumentację przeprowadzonych testów.

Skuteczna sterylizacja, to nie tylko ochrona zdrowia pacjenta gabinetu lekarskiego, czy klienta zakładu kosmetycznego ale również ochrona personelu, który w nich pracuje.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena