Korepetycje czyli prywatne lekcje zdobywają coraz większą popularność. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z istoty wykształcenia i decyduje się na podjęcie lekcji dodatkowych. Szczególne nasilenie ma miejsce właśnie w kwietniu, kiedy to jest ostateczny termin do przygotowania się do matury. Jak to jednak wygląda z drugiej strony?

Data dodania: 2009-04-29

Wyświetleń: 2663

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Korepetycje wydają się ciekawym zajęciem przynoszącym dość pokaźne zyski. W końcu można zarobić nawet 50 zł za godzinę, co w porównaniu do np godziny pracy w Biedronce jest stawką kilku krotnie wyższą. Problemem jest jednak to, iż coraz więcej młodych nauczycieli i studentów zabiera się za nauczanie, nie mając żadnego przygotowania pedagogicznego ani potrzebnej wiedzy do nauczania. Spotkałem się już z przypadkami, iż język angielski uczony był przez studenta matematyki, który stwierdził, iż za angielski może dostać wyższą stawkę.

Zanim zabierzemy się więc za nauczanie, musimy mieć pewność iż wiemy co robimy. Nie ma nic gorszego niż brak wiedzy, szczególnie jeśli okaże się iż uczeń nasz wie więcej niż my. Jeśli nie studiujesz kierunku nauczycielskiego, nie oznacza to iż nie możesz nauczać. Korepetycje nie są regulaowane prawnie, więc raczej nikt tego nie będzie sprawdzał. Niemniej jeśli zależy ci na tym byś był rekomendowany przez ucznia, zdobywał nowych klientów, itd, dobrze byłoby zapoznać się z podręcznikiem dotyczącym technik nauczania. Jest wiele pozycjo dostępnych na rynku, więc nie powinno być problemem znalezienie czegoś co będzie wam odpowiadać.

Kolejna rzecz to przygotowywanie materiałów. Nie możesz po prostu kopiować żywcem z książek. Lekcje muszą być ciekawe i uroizmacone. Proponuje korzystanie z darmowych serwisów edukacyjnych, takich jak Nauka angielskiego czy np hiszpanski.uczsie.edu.pl. Istnieje też mnóstwo anglojęzycznych stron, które oferują darmowe gry, quizy i zabawy, dzięki którym uroizmaicisz lekcje.

Ostatnia sprawa to podatek. Pamiętaj, że dochód jaki osiągasz dzieki korepetycjom podlega opodatkowaniu. Pomimo faktu, iż wiele osób lekceważy fakt, iż należy się rozliczać z fiskusem, zdażyło się już kilka razy, iż były wysokie kary za uchylanie się od płacenie. Zanim więc podejmiesz lekcje dowiedz się w urzędzie skarbowym jak wygląda sprawa z płaceniem podatku.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena