Jeśli prowadzisz firmę, to na pewno nie jest Ci obce zjawisko, kiedy klienci w niektórych okresach "walą drzwiami i oknami", a w innych - odczuwasz kompletny brak zainteresowania. Z artykułu dowiesz się jak w prosty sposób przewidywać trendy i sezonowość na rynku, by wzmocnić działania marketingowe i podejmować słuszne decyzje.

Data dodania: 2009-04-22

Wyświetleń: 2786

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poszukiwanie informacji o trendach w biznesie

Jednym z istotnych czynników, które wpłyną na sukces Twojego biznesu są trendy w gospodarce. Niemalże każdy produkt lub usługa podlega trendom. Jeśli jesteś ekspertem w dziedzinach związanych z branżą, w której działasz, nie będziesz miał problemu z opisaniem trendów rynkowych, które dotyczą Twoich produktów lub usług.

Poznaj trendy Twojego biznesu
Znajomość trendów w biznesie jest na tyle istotną informacją, że pozwala Ci podejmować sensowne decyzje, co do rozmiarów sprzedaży teraz i w przyszłości. Trendy można podzielić na kilka kategorii względem efektów jakie niosą dla przyszłości danego produktu lub usługi. Istnieją trendy wskazujące, że dany produkt lub usługa cieszy się stabilnie wzrastającym zainteresowaniem lub jego spadkiem. Istnieją też tymczasowe radykalne skoki zapotrzebowania, a także sezonowość popytu na produkt lub usługę w ciągu jakiegoś okresu.


Google Trends

Od pewnego czasu możesz bezpłatnie sprawdzić jaki jest trend na Twój produkt lub usługę za pomocą internetowego narzędzia Google Trends. GT nie wyświetla co prawda szczegółowych informacji, ale pokazuje jak się kształtuje zainteresowanie wpisaną frazą. Dzięki GT sprawdzisz czy oferowane przez Ciebie produkty lub usługi obejmuje sezonowość w długim lub w krótkim okresie czasu.

Pisząc plan marketingowy uwzględnisz trendy w realnym przewidywaniu przyszłego popytu. Trendy odbiją się na Twoim harmonogramie finansowym i harmonogramie działań. Na przykład dla frazy "prezenty" widać radykalny wzrost zainteresowania pod koniec każdego roku oraz stabilny wzrost na przestrzeni kilku lat.

Inna Fraza "Katyń" miała już apogeum zainteresowania - był to chwilowy skok w czasie, kiedy ten znany film Andrzeja Wajdy był w kinach.

Warto badać trendy i uwzględniać wykrytą sezonowość na rynku. Twoje działania marketingowe będą bardziej skuteczne, jeśli potrafisz wykorzystać naturalne zachowania klientów w krótkich i długich okresach.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena