Idealnie by było gdyby nigdy nikomu nie były potrzebny takie wózki inwalidzkie - jednakże życie bywa różne i zdarzają się sytuacje kiedy człowiek jest zmuszony wózka używać.

Data dodania: 2007-05-16

Wyświetleń: 6945

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Klasyczne wózki mają to do siebie, że bardzo utrudniają życie ludziom na nich jeżdżącym. Bardzo często potrzebna jest wtedy pomoc drugiej osoby - np. jeśli niepełnosprawny chce dostać się gdzieś na górę korzystając ze schodów, a windy w pobliżu nie ma.

Niekoniecznie musi jednak tak być. Nowoczesna technologia nie zapomniała o ludziach niepełnosprawnych i umożliwia nie tylko konstruowanie takich rzeczy jak: sprzęt rehabilitacyjny czy łóżka rehabilitacyjne, ale także nowoczesne wózki inwalidzkie. Takim wózkiem jest jest iBot 4000, który Wikipedia określa jako mobilny system wózka inwalidzkiego.

Porównywać iBot ze standardowym wózkiem to jak porównywać BMW z Fiatem 126p. Wózek iBot 4000 napędzany jest napędem elektrycznym. Sterowanie umożliwia panel sterujący wyposażony w wygodny joystick. Sam panel wyposażony jest także w wyświetlacz ciekłokrystaliczny pozwalający monitorować aktualny stan sytemów wózka.

Wózek potrafi pracować w wielu trybach znacznie ułatwiających poruszanie się niepełnosprawnej osobie. Jednym z trybów umożliwia np. "wchodzenie" po schodach, inny tryb umożliwia balansowanie, co np. pozwala na normalną rozmowę z idącym obok nas człowiekiem, ktory nie musi się do nas pochylać. IBot posiada tryb jazdy na czterech kołach wykorzystywany w terenie takim. jak np. piasek czy trawa.

Jak widać - technologia naprawdę potrafi ułatwić niepełnosprawnym życie. Mimo wszystko mam nadzieję, że nikt opisywanego sprzętu nie będzie musiał używać.                                                                                                                                                                   

Więcej o nim (także filmy prezentujące działanie) na stronie producenta - www.ibotnow.com.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena