Myjemy zęby wedle metod wpojonych nam w przedszkolu. Świat idzie do przodu, my dorastamy, czas zmienić też sposób mycia zębów na skuteczny.

Data dodania: 2009-03-24

Wyświetleń: 4286

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W przedszkolu uczyli nas myć zęby dwa razy dziennie, metodą kółeczkową. Czas trochę rozszerzyć te zdolności i faktycznie zacząć zapobiegać próchnicy.

Czym Twoim zdaniem jest próchnica? Czy są to robaki drążące dziury w naszych tkankach - głównie zębach?
Próchnica jest rodzajem choroby, z którą albo możemy walczyć, albo jej zapobiegać. Sami wiemy doskonale, że lepiej stosować zabiegi profilaktyczne, niż tracić zęby i płacić za kolejne leczenie u dentysty.

Skoro już ustaliliśmy, że lepiej i taniej jest zapobiegać próchnicy, czas powiedzieć w jaki sposób tego dokonać.
Po pierwsze i najważniejsze myjemy zęby - przynajmniej dwa razy dziennie. Pamiętajmy jednak o tym, żeby nie robić tego od razu po posiłku, należy odczekać nie mniej niż pół godziny.

Czy metoda kółeczek, jakiej uczyli w przedszkolu jest nadal aktualna? I tak, i nie. Oczywiście możemy nadal ją stosować, jednak, gdy widzimy, że zęby nie są dokładnie doczyszczone, czas wprowadzić kilka poprawek.

Przedstawię tutaj metody mycia zębów zatwierdzone przez Towarzystwo Stomatologiczne i powszechnie polecane:

1. Metoda "roll" = metoda "wymiatania". Szczoteczkę ustawiamy jak na rysunku i przesuwamy w stronę powierzchni zęba.


2.Metoda Stillmana - połączone dwie kombinacje - wymiatania i wibracje poprzeczne.3.Metoda Bassa - ruch wibrujący.

4.Metoda Chartersa -wibracyjne drgająco okrężne.Metody te można łączyć w zależności od wygody i zauważenia - w przypadku stosowania którejś z nich - poprawy w higienie jamy ustnej.

Gdy już wiemy jak myć, wypadałoby wiedzieć też czym. Najczęściej polecane są szczoteczki o włosiu średniej twardości, przy czym trzeba pamiętać o ich regularnej wymianie. Szczoteczka zużywa się po średnio trzech miesiącach i nie czyści zębów już tak dokładnie jak na początku.

Jeśli chodzi o pastę, wybieramy taką, jaka nam pasuje, pamiętajmy jednak, że pasty wybielającej i dla palaczy nie można stosować przez dłuższy czas, ponieważ ścierają one szkliwo.

W razie pytań, lub chęci podzielenia się z nami swoją wiedzą na temat zdrowia, stomatologii, pracy, nauki itd. - zapraszam na nasze forum.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena