Audytor wewnętrzny - kim jest i czym się zajmuje? Sprawdź:

Data dodania: 2017-08-07

Wyświetleń: 918

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Audytor wewnętrzny zajmuje się oceną procesów zarządzania ryzykiem, kontroli oraz ładu organizacyjnego. Działalność audytora powinna opierać się na niezależnej oraz obiektywnej ocenie. Ocena audytora ma przyczynić się do poprawy działania firmy, jednostki czy organizacji. Audytor również pomaga organizacji osiągnąć jej cele oraz doradza firmie, jednostce czy organizacji co poprawić, aby osiągnąć zakładane cele.

Obok niezależnej i obiektywnej oceny procesów audytor tworzy raport, który przedstawia sytuację oraz ocenę czy procesy w firmie działają poprawnie. Praca audytora jest bardzo ważna, ponieważ to jego ocena ma pomóc w wyborze kierunków działania firmy, jednostki czy organizacji. Najczęściej audytor nie jest zatrudniony bezpośrednio w firmie, jednostce czy organizacji tylko zostaje wynajęty w celu przeprowadzenia audytu. Audytor pracuje najczęściej jako wolny strzelec lub jest pracownikiem firmy audytorskiej. Inne obowiązki audytora wewnętrznego to:

  • uczestnictwo w tworzeniu systemów kontroli wewnętrznej,
  • wykonywanie audytu w jednym lub we wszystkich obszarach, czyli audyt finansowy, audyt operacyjny, audyt SOX, audyt systemów i procesów IT.

Jakie uprawnienia posiada audytor wewnętrzny w swojej pracy?

Praca audytora jest wykonywana na rzecz sektora prywatnego oraz publicznego. W sektorze prywatnym praca audytora nie ma uregulowań prawnych, ale wymagania wobec audytora są takie jak wymagania przy pracy audytora w sektorze publicznym. Funkcję audytora może pełnić osoba, która:

  • posiada obywatelstwo kraju Unii Europejskiej,
  • posiada pełnię praw publicznych i zdolność do czynności prawnych,
  • nie była karana za przestępstwa takie jak: skarbowe czy zawyżane kosztów prowadzenia działalności na podstawie fałszywych faktur narażając skarb państwa na straty,
  • posiada wykształcenie wyższe(minimum licencjat).
  • posiada jeden z certyfikatów:CIA, CGAP, CISA, ACCA, CFE, CCSA, CFSA czy CFA ,lub złożył w latach 2003-2006 egzamin z wynikiem pozytywnym na audytora wewnętrznego przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Ministra Finansów, lub posiada uprawnienia w zakresie biegłego rewidenta, lub posiada dwuletnią praktykę w zakresie audytu wewnętrznego i ukończone studia podyplomowe z zakresu audytu wewnętrznego.

Czym jest audyt wewnętrzny według ISO 9001?

Audyt wewnętrzny ISO 9001 według definicji jest regularnym, niezależnym oraz udokumentowanym procesem wraz z oceną w jakim stopniu firma, jednostka czy organizacja spełnia kryteria audytu. Przeprowadzenie audytu powinno odbywać się regularnie nie rzadziej niż raz w roku. Audyt powinien być ciągły oraz zaplanowany co jakiś czas. Istotną cechą każdego audytu powinno być niezależność. Audytor powinien nie ulegać namowom do przedstawienia sfałszowanego raportu, ponieważ to praca audytora ma usprawnić działanie firmy, jednostki czy organizacji. W celu zachowania niezależności audytor nie powinien dokonywać audytu swojego obszaru działania. Jeszcze jedną ważną cechą audytu wewnętrznego ISO 9001 jest to, że powinien on zostać udokumentowany w postaci: rozmów, zdjęć, formularzy, własnych notatek czy innych dokumentów istotnych dla ostatecznej oceny. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena