Zdarza się, że zupełnie niespodziewanie atakuje nas choroba, która wywraca nasze życie do góry nogami. Trzeba się jej podporządkować, dostosować do jej przebiegu. Jednak dzięki dzisiejszemu postępowi medycyny jesteśmy w stanie szybko pozbyć się wielu zdrowotnych problemów.

Data dodania: 2017-01-03

Wyświetleń: 1061

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zaćma? To nie koniec świata!

Jednym z nich jest zaćma. Jak się okazuje, to całkiem prosty do rozwiązania problem, choć bardzo często nieznany i demonizowany. Dowiedz się więcej i przekonaj się sam!

Na czym to polega?

Zaćma najczęściej dotyczy osób w podeszłym wieku, ponieważ polega na naturalnym zmętnieniu soczewki oka, które wraz z wiekiem postępuje. Zdrowa soczewka przepuszcza światło, które wpada do oka i załamując je, sprawia, że skupia się ono na siatkówce. Stamtąd nerw wzrokowy przesyła do mózgu sygnał, co umożliwia nam widzenie. Zamglona soczewka znacznie redukuje ilość światła docierającego do siatkówki. To powoduje, że widziane obiekty są rozmazane i niewyraźne, a oczy zaczynają boleć i łzawić. Jeśli te sygnały zostaną zignorowane i niepoddane leczeniu, to w zaawansowanym stadium choroby może dojść nawet do całkowitej utraty wzroku.

Warto znać objawy

Najczęstszymi i najbardziej charakterystycznymi objawami zaćmy są:

  • mętny, zamazany obraz
  • swędzenie i łzawienie oczu
  • mała intensywność widzianych kolorów
  • częsta konieczność wymiany szkieł kontaktowych na mocniejsze
  • wysoka wrażliwość na światło

Jeśli te objawy wydają Ci się znajome, najlepiej wybierz się do lekarza okulisty. Zaćma jest całkowicie uleczalna. Twojemu problemowi można zaradzić!

Wizyta u okulisty

Z leczeniem zaćmy nie warto zwlekać, ponieważ im mniej zaawansowane stadium choroby, tym łatwiejszy zabieg oraz większe szanse na odzyskanie prawidłowego widzenia. Lekarz okulista po wywiadzie lekarskim i wykonaniu niezbędnych badań będzie mógł wykluczyć inne przyczyny problemów z widzeniem i wypisać skierowanie na zabieg. Zaćma jest leczona chirurgicznie. Operacja trwa około trzydziestu minut i jest jednym z najbezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych. Można wykonać go bezpłatnie, w ramach NFZ lub prywatnie, pokrywając koszty zabiegu z własnej kieszeni.

Prywatnie czy NFZ?

Zaćma leczona jest wyłącznie operacyjnie, a pacjenci mogą samodzielnie podjąć decyzję, czy chcą poddać się zabiegowi refundowanemu, czy też wolą znaleźć placówkę na własną rękę i opłacić zabieg samemu. W przypadku zabiegów refundowanych przez NFZ pacjent nie ponosi żadnych kosztów związanych z leczeniem, jednak ten wybór wiąże się z długim oczekiwaniem. Zdarza się, że pacjenci czekają na refundowany zabieg nawet kilka lat. Na szczęście istnieje alternatywa, jaką jest wykonanie operacji zaćmy prywatnie. W takim przypadku czas oczekiwania na zabieg skraca się do trzech tygodni, ale pacjent jest zobowiązany ponieść koszty w wysokości od 3 do nawet 10 tysięcy złotych. Tę kwotę można jednak rozłożyć na dogodne raty.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena