Protezy elastyczne to jedna z najnowszych technologii stosowanych obecnie w świecie protetyki. Rosnącą popularność protezy elastyczne w dużej mierze zawdzięczają ogromnej wygodzie noszenia podczas codziennego użytkowania.

Data dodania: 2018-09-10

Wyświetleń: 2455

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co to są protezy elastyczne i dla kogo?

Dzięki tej wygodzie osoba nosząca protezę w szybki sposób przyzwyczaja się do jej obecności na podniebieniu, co wpływa korzystnie na komfort noszenia. Wytrzymały oraz elastyczny materiał, z które są wykonane, sprawia, że protezy elastyczne są bardzo trwałe i odporne na wszelkie urazy mechaniczne. Warto nadmienić, że ten rodzaj protez jest mocowany na klamrach, dzięki czemu nie uciskają one dziąseł czy podniebienia, co podnosi komfort i łatwość użytkowania w przeciwieństwie do zwykłych protez wykonanych z akrylu.

Protezy elastyczne - komfort i wygoda

Protezy elastyczne są ponadto transparentne. Wpływa to pozytywnie na wrażenia estetyczne, ponieważ idealnie komponują się one z resztą dziąseł. Niewprawny obserwator z pewnością nie będzie w stanie zauważyć zamocowanej protezy wykonanej z elastycznego materiału.  
Materiał, z którego najczęściej wykonywane są protezy to akron. Jego uniwersalność oraz neutralność smaku i zapachu sprawia, że z pewnością dopasuje się do jamy ustnej każdego z pacjentów. Jeżeli pacjent jest alergikiem bądź wykazuje skłonność do stanów zapalnych jamy ustnej – bez obaw. Protezy elastyczne nie posiadają alergenów i substancji toksycznych, dzięki czemu ich użytkowanie jest także bezpieczne dla pacjenta.

Higiena protezy elastycznej

Dbanie o higienę protezy elastycznej także nie powinno przysparzać większych problemów jej użytkownikowi. Protezy wykonane z elastycznych materiałów wystarczy rano oraz przed snem dokładnie umyć przy pomocy szczoteczki oraz dobrej jakości pasty do zębów. Szczotkowanie w sposób dokładny oraz zgodny z zaleceniami stomatologa sprawi, że z pewnością na protezie nie pozostaną żadne niechciane resztki jedzenia lub bakterie. 

Ile kosztuje proteza elastyczna?

Protezy elastyczne niewątpliwie deklasują inne rodzaje protez ze względu na szereg zalet, jakie prezentują. Niestety należy zaznaczyć, że szeroki wachlarz pozytywów będzie także związany z odpowiednio wysoką ceną. Przed zdecydowaniem się na wykonanie indywidualnej protezy elastycznej należy rozejrzeć się za gabinetami w okolicy, które taką usługę oferują. Oczywiście może się zdarzyć, że cena za elastyczną protezę będzie różniła się pomiędzy poszczególnymi placówkami. Obecnie cena za protezę wykonaną z elastycznego materiału waha się pomiędzy 1500 a 2000 złotych. 

Zakup protezy

Gdy już zdecydujemy się na zakup protezy elastycznej, należy wybrać się do dobrego stomatologa, który, na podstawie odcisku dolnej i górnej linii zębów, dobierze najlepszy rodzaj protezy. Jednak, aby upewnić się, że proteza została idealnie dobrana, stomatolog przygotowuje próbną wersją prowizoryczną. Dzięki temu pacjent będzie mógł wspomnieć o odczuwanym ewentualnie dyskomforcie. 

Czas oczekiwania na protezę od pierwszej konsultacji w gabinecie stomatologicznym wynosi średnio dwa tygodnie. Dzięki temu, pacjent może szybko zapomnieć o wstydzie związanym z noszeniem protezy oraz poczuć się na nowo pewnie w sytuacjach w życiu codziennym. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena