Proteza szkieletowa stanowi jeden ze sposobów na uzębienie braków zębów w jamie ustnej. Wygoda korzystania z protezy szkieletowej jest znacznie większa, aniżeli komfort stosowania innych protez, takich jak np. protezy akrylowe.

Data dodania: 2018-11-06

Wyświetleń: 1983

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Proteza szkieletowa - co należy o niej wiedzieć?

Co prawda jest to mniejszy komfort, aniżeli ten, który zapewniają korony, czy też mosty, jednakże w porównaniu z innymi protezami proteza szkieletowa jest najlepsza.

Czym jest proteza szkieletowa?

Proteza szkieletowa stanowi ruchome uzupełnienie protetyczne. Jest ona stosowana głównie w wypadku częściowych braków w uzębieniu. Protezę szkieletową wykonuje się dla pacjenta, który ma jeszcze w jakie jamie ustnej kilka zębów, ale nie da się odbudować zgryzu poprzez wykorzystanie koron bądź mostów. Zeby, które pozostają w jamie ustnej zdaniem lekarza muszą umożliwić stworzenie tego rodzaju protezy, której konstrukcja obejmuje metalowe elementy, które pokrywane są w poszczególnych miejscach akrylem. Do tego ta właśnie proteza składa się z rożnego rodzaju klamr, dzięki którym pozostaje ona w jamie ustnej na swoim miejscu, obejmuje ona również podpórki, zaczepy i zatrzaski.

Proteza szkieletowa - wykonanie

Przy pierwszej wizycie pacjenta lekarz dokonuje dokładnej analizy uzębienia, poprzez wykonanie badania klinicznego i przeprowadzonego, dokładnego wywiadu lekarskiego, na podstawie których zaproponuje pacjentowi najlepszą metodę leczenia. W wypadku, jeżeli pacjent zdecyduje się na założenie protezy szkieletowej bądź też szynoprotezy, to już podczas tej samej wizyty, jest możliwe pobranie wycisków, które następnie przesyłane są do laboratorium protetycznego. Podczas kolejnej wizyty przez lekarza zostanie wykonane ustalenie zwarcia centralnego, jak również przygotowanie w tym celu bloczków z wosku, jak również wykonana zostaniem przymiarka szkieletu. Pomimo tego, że w tej protezie jest niski procent akrylu, to jednakże osobom na niego uczulonym może zostać zaproponowana proteza szkieletowa acetalowa. Podczas następnej wizyty pacjent dostanie gotową protezę, jak również lekarz dokładnie wytłumaczy mu, jak trzeba ją zakładać oraz zdejmować na noc. W pewnych wypadkach może zostać wykonana proteza szkieletowa bezklamrowa, ale to wyłącznie wtedy, gdy pozwala jak to stan jamy ustnej oraz uzębienia pacjenta. Jednakże, żeby proteza się dobrze utrzymała i była stabilna, lepsza będzie proteza z klamrami. 

Proteza szkieletowa - cena

Bez wątpienia cena takiej właśnie protezy jest kluczowa dla wielu pacjentów. Zależy ona głównie od materiałów, z jakich została wykonana, jak również ważna jest liczba utraconych zębów. Niestety Narodowy Fundusz Zdrowia nie pokrywa kosztów wykonania tego typu protezy. Osoba decydująca się na protezę szkieletową w gabinecie stomatologicznym, musi liczyć się z wydatkiem od 1200 do 3000 zł, zarówno jeżeli chodzi o protezę szkieletową górną, jak i dolną. Zdecydowana większość pacjentów, która zdecydowała się właśnie na ten rodzaj protezy jest z niej zadowolona. Chwali sobie ją głównie ze względu jak komfort jej noszenia. 

Higiena protezy szkieletowej

Proteza ta musi być zdejmowana na noc, a przed samym snem trzeba ją wyczyścić, używając do tego bieżącej, letniej wody. Na rynku dostępne są również specjalne pasty do czyszczenia protez. Wymytą protezę należy osuszyć i pozostawić na noc w specjalnym pojemniku, który nabyć można w sklepach stomatologicznych. Niebywale istotna jest również prawidłowa higiena jamy ustnej, która wymaga regularnego czyszczenia miękką szczoteczką, z użyciem pasty do zębów z fluorem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena