Urazy stomatologiczne zdarzają się nie tylko podczas dużej aktywności i ekstremalnych wydarzeń. Wiele z nich powstaje przez przypadek, podczas codziennych rozgrywek w piłkę, treningów czy innych zabaw.

Data dodania: 2016-12-29

Wyświetleń: 1028

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zalety indywidualnego ochraniacza na zęby

Ochrona zębów za pomocą specjalnego ochraniacza pozwoli przede wszystkim zachować uzębienie w nienagannym stanie, ale także - zaoszczędzić na kosztownym leczeniu protetycznym. Tego typu akcesoria polecane są w szczególności młodym adeptom sportu, ale z powodzeniem mogą być stosowane przez dorosłych.

Budowa ochraniacza na zęby

Większość ochraniaczy na zęby i dziąsła wykonanych jest ze sztucznego, antyalergicznego materiału, który łatwo dopasowuje się do kształtu uzębienia, a jednocześnie - dobrze przylega, nie ślizga się i amortyzuje uderzenia. Zazwyczaj jest to plastik lub guma. Dzięki budowie ochraniacza, podczas uderzenia staje się on niejako pochłaniaczem siły, rozkładając ją na większej powierzchni. Chroni nie tylko zęby, które są szczególnie podatne na ułamania, ukruszenia czy wybicia, ale także dziąsła, zagrożone skaleczeniem.

Rodzaje ochraniaczy

W ofercie firm produkujących ochraniacze na zęby, dominują ich dwa rodzaje - uniwersalne oraz indywidualne. Pierwszy z nich dopasowuje się po włożeniu do ust dzięki właściwościom elastycznym. W tej klasyfikacji dostępne są ochraniacze jedno- i wielowarstwowe. O ile jednowarstwowe są najprostszym rozwiązaniem, o tyle wielowarstwowe wykonane są z lepszych materiałów i lepiej amortyzują. Drugi typ, a więc ochraniacze indywidualne, produkuje się na podstawie odcisku, idealnie odwzorowującego układ jamy ustnej i zębów. Ochraniacze kształtowane w wysokich temperaturach tworzą dobrze dopasowaną formę, która nie ulega dalszym odkształceniom. Posiadają także szereg innych zalet.

Zalety ochraniacza na miarę

Pośród plusów zakupu indywidualnego ochraniacza, oprócz doskonałego dopasowania do zgryzu, można wymienić także dopasowanie grubości materiału do potrzeb sportowca. Na ogół są one grubsze od tych uniwersalnych, dostępnych w sklepach i sięgają nawet 5 mm. Dodatkowo ten model pozwala otworzyć usta i rozmawiać bez ryzyka wypadnięcia lub obluzowania, zapewnia także komfort fizyczny i psychiczny podczas bardzo intensywnej aktywności. Ważnym atutem jest także brak jakiegokolwiek szkodliwego wpływu na układ oddechowy - ochraniacz nie utrudnia brania oddechu oraz wydychania powietrza, co jest szczególnie ważne przy sportach mocno wysiłkowych.

W jaki sposób powstaje ochraniacz indywidualny?

Pierwszym krokiem do produkcji indywidualnego ochraniacza na zęby jest stworzenie dobrej jakości odcisku, który wykonuje się zazwyczaj w gabinecie stomatologiczno-protetycznym. Kolejny etap, to stworzenie gipsowego modelu, a następnie - odlanie ochraniacza z zastosowaniem odpowiedniego materiału i przy udziale wysokiej temperatury. Warto dodać, że przy tworzeniu modelu indywidualnego, istnieje możliwość dopasowania go do naszych preferencji kolorystycznych, a także wzbogacenia o logotyp, napis, imię i nazwisko użytkownika oraz inne, dodatkowe informacje. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena